Vibra plate

Pokud se v poslední době objeví nějaký technický výdobytek moderní doby, povětšinou za tím hledejme armádu anebo výzkumy pro vesmírné programy. Zmínit můžeme již snad nepostradatelný internet, dále mobilní telefony či počítače. Překvapivě se mezi tyto vynálezy řadí i posilování pomocí vibrační plošiny.

Profesor W. Biermann z Východního Německa, objevil v roce 1960 tzv. Advanced Vibration Technology. Studoval nervosvalové stimulace skrz cyklické vibrace. Poté se této technologii věnoval Dr. Vladimír Nazarov, Sovětský vědec, jestli může umožnit kosmonautům snést negativní účinky mikrogravitace při pohybu ve vesmíru. Což se potvrdilo v 70. letech 20. století, kdy byli ruští kosmonauti schopni vydržet ve vesmíru 420 dní, oproti jejich konkurentům z USA, kteří byli nuceni se vrátit na Zem po 120 dnech.

Pozdější výzkumy prokázaly pozitivní vliv vibrací na rozvoj svalové síly, flexibilitu, hustotu kostí, cirkulaci krve a regeneraci. Jedna ze studií byla provedena na baletkách, které utrpěly četná zranění, s velmi dobrými výsledky ve zlepšení výskoku, zvýšení síly a zmenšení výskytu zranění. V západní Evropě se roku 1999 stal průkopníkem této technologie nizozemský olympijský trenér Guus van der Meer a na trhu se objevil přistroj Power Plate.

Vibra Plate, který je jedním z přístrojů fungujících na principu vibrační plošiny, je posilovací stroj, kdy jsou vertikální vibrace přenášeny do svalů. Ty jsou nuceny se reflexivně stahovat mnohonásobně rychleji (obvykle 30x - 50x za vteřinu), než je tomu u jiných cvičení, a efektivněji tak dochází ke stimulaci svalových vláken. Buď se provádí cvičení jako dřepy, kliky nebo napnete svaly a snažíte se vydržen v jedné pozici. Každý úkon by měl být prováděn po dobu 60 sekund a poté změněn. Čímž se posiluje určitá skupina svalů. Lze tedy posilovat konkrétní partie, břicho, hýždě, anebo se zaměřit na celé tělo.

I když se to zdá trochu jako pohádka, umožňuje Vibra plate dosáhnout efektivních výsledků v poměrně krátkém čase. Čtvrt hodina tréninku odpovídá hodině klasického kondičního posilovacího tréninku či hodině joggingu na 10 km a tím velmi šetří čas. Samozřejmě s odpovídající pravidelností, nelze si to vyzkoušet jednou a doufat v zázrak. Nastavením různých programů účinnosti se Vibra plate může přizpůsobit jakékoli skupině lidí, jakékoli věkové kategorie - ať aktivního sportovce, či naprostého nováčka. Má pozitivní vliv na tvorbu svalů, dochází totiž i ke stahování svalů, jež jsou uloženy hlouběji, je vhodný pro strečink, zlepšuje prokrvení svalstva a tím jej okamžitě a efektivně protahuje, a masáže. Zvyšuje hustotu kostí a umožňuje tak předcházet osteoporóze, zlepšuje koordinaci a celkově pohyblivost. Pro mnohé ženy lze uvést jako bonus i zlepšení pleti, které je způsobeno odbouráním celulitidy a s tím současně tvořící novou vazivovou tkání, díky čemuž se ve výsledku zlepšuje obraz kůže.

Publikováno: 22. 09. 2012

Kategorie: Cvičení

Autor: Kateřina Malinská