Plenková dermatitida trápí nejen děti – jak s ní bojovat?

Plenková dermatitida je velmi rozšířeným kožním onemocněním. Používání jednorázových plen nejen u kojenců a batolat, ale i u seniorů či postižených, bývá často spojováno a doprovázeno s takzvanými opruzeninami. Proč tomu tak je, jak jim předcházet a jak je vyléčit? Prozradíme vám vše, co potřebujete vědět.

Dermatitida u miminek

Stačí opravdu málo a plenková dermatitida u miminek se objeví na krásné dětské pokožce. Pálí, svědí, kůže je zarudlá, někdy praská, otéká či dokonce mokvá. Děťátko pláče a každé další přebalování je jako horor. Pamatujte si, že žádná plenka nedokáže zabránit tomu, aby pokožka nepřicházela do kontaktu se stolicí či močí. Jakmile se nasytí absorpční jádro, pokožka je v těsném kontaktu s kyselinami a bakteriemi, které kůži dráždí. U dětí se doporučuje měnit plenu co dvě hodiny či dle potřeby. Čím déle necháte pomočenou plenu působit na pokožku, tím dříve docílíte rudé, teplé a oteklé kůže.

Jak plenkovou dermatitidu léčit a předcházet jí

Jedno je jistě zásadní – je důležité se snažit potížím předcházet a plenky pravidelně měnit. Snažte se také nepoužívat vlhčené ubrousky – obsahují chemické látky, parfémy a jiné, které mohou přispívat ke vzniku potíží. Stačí, když použijete jemnou žínku nebo dítě umyjete pod tekoucí vodou. Oblékejte dětem prodyšné oblečení z přírodních tkanin – len a bavlna. Také dítěti nechávejte, především v letním období, alespoň chvíli, pokožku pod plenou dýchat. Léčba plenkové dermatitidy spočívá především v udržení pokožky v suchu. Dále je vhodné, při vzniklých potížích, používat zinkovou mast. Následně kůži natírejte bariérovým krémem, který zajistí ochranu před dalším poškozením . Pozor si dávejte tehdy, když pokožka mokvá. U malých miminek je jistě lepší navštívit lékaře, aby předepsal vhodnou mast. Vždy jednejte okamžitě. To znamená, že jakmile uvidíte jakoukoli změnu na kůži pod plenou –jednejte. V záhybech kůže, pod krkem či kdekoli jinde, okamžitě zasáhněte dokud nejsou potíže tolik velké.