Body-tuning, cesta za štíhlou a vypracovanou postavou

Cvičení společně s vyváženou stravou tvoří hlavní zásady zdravého životního stylu. Poslední dobou se na nás valí spousta různých druhů cvičení. Některé jsou zaměřené na kardio část, kdy základem je cvičit v určité tepové frekvenci a jeho cílem je právě shazování přebytečných kilogramů, některé jsou naopak orientované na posilování. Obecně se říká, že nejlepší je kombinace obou.

Posilování je druh cvičení, které napomáhá růstu svalů. Nemusí se však vždy jednat pouze o zlepšení fyzické, ale i duševní. Při posilování se cviky mohou provádět za pomocí činek nebo pomocí váhy vlastního těla. Právě váhu vlastního těla využívá cvičení, které už samo o sobě napovídá, o co vlastně jde. Body-tuning (body = tělo, tuning = vylepšení) je tedy speciální druh posilování, které zpevní všechny svalové skupiny.

Většina posilování je vždy jednostranně zaměřená a procvičuje jen jednu skupinu svalů. U body-tuningu tomu tak není, instruktor se během hodiny věnuje rovnoměrně celému tělu. Kromě fyzického rozvoje si zlepšíte i schopnost koordinace.

Celá hodina je rozdělena do dvou částí, které se neustále střídají. Pomalejší část a rychlejší část. Tím se tepová frekvence dostane do „správných“ hodnot a kromě posilování a zpevňování celého těla, dochází i ke spalování kalorii. Mezi nejoblíbenější posilovací partie patří bříško, zadek, stehna a ruce.

Výhoda Body-tuningu je, že během cvičení hubnete mnohem více, než u jiných aerobních cvičení. Dochází k maximálnímu spalování tuků a to v polovičním čase. Zatímco u normálního aerobního cvičení spálíte za hodinu kolem 350 kalorií, zde spálíte až 700 kalorií. To je dobrá zpráva pro ty, kteří nemají čas trávit spoustu hodin v tělocvičně.

Cena jedné lekce se pohybuje většinou od 70 do 130 korun. Body-tuning mohou navštěvovat muži i ženy. Navíc k nim nepotřebujete žádné speciální vybavení. Stačí prostě jen pohodlné oblečení a láhev s vodou. Pokud hodláte spalovat co možná nejefektivněji, bylo by dobré pořídit si sporttester, který vám bude hlídat tepovou frekvenci a vy se tak dozvíte, kolik kalorií jste přesně spálili.

Publikováno: 23. 11. 2012

Kategorie: Cvičení

Autor: Kateřina Malinská