Budeme číst knížky z tabletů

Pod pojmem kniha si představíme sešitý nebo slepený svazek listů s vazbou a opatřený přebalem. Kniha může obsahovat pouze text, ale také obrázky, fotky, grafy a tabulky. Jsou knihy tenké, tlusté, velké a malé. Takto o knize bychom mohli psát a hovořit ještě dlouhé hodiny, neboť kniha se stala kulturním fenoménem, který ovlivnil nejednu generaci lidí. Na knihu jsme si zvykli, knihy patří do našich bytů a domovů, nejednou jsme si ji přibalili do kufru či batohu na svou dovolenou. Máme se nyní s knihou do ruky rozloučit?

Myslím si, že klasickým knihám zdaleka odzvoněno není. Nicméně, čtení knih přes elektronické čtečky a tablety může mít svou budoucnost. Vše je však otázkou času a teprve čas ukáže, nakolik tablety dokáží vytlačit klasickou knihu.

Používáni tabletů ve světě prudce roste. V České republice sice takový nárůst není, ovšem i tady už potkáte v tramvaji nebo ve vlaku člověka, který čte nějakou knihu z tabletu.

Jaké jsou výhody a nevýhody četby knih na tabletu?

Výhody: Výhodou je váha. Když někdy cestujete a chce si se sebou vzít tlustou knihu, je to pořádná cihla do vašeho kufru nebo zavazadla. Když je kniha cenná a drahá, bojíte se, že knihu poničíte nebo ztratíte. Když si chcete vzít více knih na prázdniny, třeba k moři, je to často neřešitelný problém. Výhodou tabletu je, že není těžký a nezabere příliš mnoho místa ve vašem zavazadle a v jednom tabletu můžete mít 10 nebo 50 knížek.

Nevýhody: První nevýhodou je nezvyk. Neobracíte listy, text je plynulý, takže opticky přesně nevidíte, kolik stránek ještě zbývá do konce knihy. Kdo má rád estetiku, tak si klasickou knihu také vybíral podle vzhledu nebo grafiky. E-knihy jsou v tomhle směru všechny stejné, rozhoduje pouze obsah. Je ovšem také možné, že i v tomto směru bude vývoj a za pár let se dočkáme dalších inovací a novinek.

Publikováno: 07. 11. 2011

Kategorie: Životní styl

Autor: Dita Válková