Bosu

Název je odvozen od cvičební pomůcky, nafukovací polokoule BOSU Balance Trainer. Samo BOSU je původně složeninou od "both sides up", což znamená "obě strany nahoru". V současnosti je to pozměněno na "both sides utilized", tedy "použitelné obě strany". Polokoule totiž může být při cvičení postavená na rovné ploše, rovněž tak na ploše vypouklé.

Ve světě se poprvé BOSU objevuje již v roce 2000 a poměrně rychle se stalo populárním. V České republice těmito polovičními míči jako první vybavila své fitcentrum Věra Macošková v roce 2004. Toto cvičení je zde tedy dokonce o něco déle než zumba. Záhy potom se začaly přidávat i další fitcentra a dnes již není žádným problémem kdekoli nalézt fitcentrum, kde si toto cvičení lze vyzkoušet.

Pravděpodobně jako u každého cvičení i u BOSU jde o posilování a zpevnění svalů. Nejde však jen o intenzivní až vyčerpávající cviky, kdy to skoro vypadá, jako by člověk na míči "blbnul". Svým principem, kdy cvičení na BOSU vychází hlavně z nutnosti udržet balanc, napomáhá zpevnění hlubokých stabilizačních svalů, které mají na starost správné držení těla. Je tudíž více než vhodné pro osoby se skoliózami či nějakou dysbalancí svalů jako rehabilitace. Krom toho má dobrý vliv na kardiovaskulární systém a redukci tuků.

Právě pro kardiovaskulární systém je vhodné skákání či step-upy, když je polokoule položena na platformě, můžete si vytvořit i vlastní choreografii. Pro posílení svalstva horni poloviny těla se polokoule položí na vypouklou část a trénují se např. kliky. Možností je spousta.

Jak už bylo zmíněno, u BOSU cviky vychází z držení stability na míči, není tak možné cvičení šidit. Na polokouli se může poskakovat, trénovat sedy-lehy, kliky, anebo lze BOSU zkombinovat s jinými druhy cvičení a zkusit tak na míči pilates, jógu nebo "pouze" meditovat. I jen stání je samo o sobě poměrně náročné, zapojuje spoustu různých svalů k vyvážení a potřebuje koordinovanost pohybu.

Publikováno: 22. 11. 2012

Kategorie: Cvičení

Autor: Kateřina Malinská