8 zajímavostí, které jste nevěděli o józe

Vnímáte jógu jen jako jednoduché cvičení, které zvládne každý? Věděli jste, že existuje několik druhů jógy, u kterých se nejen zapotíte, ale také si dáte pořádně do těla? Nechte se okouzlit tímto komplexním sportem a naplánujte si svou první lekci.

1) Překvapí vás, že v minulosti byla jóga doménou mužů? Historie jógy sahá až do doby před naším letopočtem. Jógová praxe pochází od mnichů z východních zemí, kteří propracovaný systém cvičení těla, mysli a duše, praktikovali a následně předávali dál.

2) Kromě fyzických benefitů jógy, kterou si můžete vyzkoušet na sálové lekci, vás potěší také podpora psychiky. Jóga vás dokáže zklidnit, pomáhá vytvořit harmonii a naučí vás zvládat i náročné životní situace. Součástí učení jógy je i oblíbená meditace.

3) Pokud chcete pravidelně cvičit a láká vás členství ve fitness klubu, užít si můžete nejen posilování, ale také zmíněné sálové lekce, z nich konkrétně Hatha jógu. Ta dokáže nejen zmírnit stres, ale také výrazně zlepšit spánek.

4) Kromě cvičení se jóga věnuje i práci s dechem. Napadlo by vás, že pomocí dechu můžete zklidnit své emoce, zbavit se negativní nálady a naučit své tělo relaxovat? Práce s dechem dokáže podpořit i vaše libido a pomůže vám k lepšímu milostnému životu.

5) Pokud byste chtěli spočítat, kolik stylů jógy existuje, budete výsledným číslem překvapeni. Existuje totiž víc než 100 typů tohoto cvičení. Mezi známé patří například power jóga, která se zaměřuje na posilování a sílu těla, vyzkoušet můžete také pilates jógu nebo vinyasa jógu.

6) Jóga je vnímána jako sport již nějakou dobu, ale oficiálně takto registrovaná není. Například v USA se v současné době se mluví dokonce i tom, že po registraci do kategorie sportů by se však v budoucnu mohla objevit i na olympiádě.

7) Možná jste už slyšeli, že slovo jóga pochází ze sanskrtu a znamená spojení. Věděli jste však, že původ slova yoga sahá až do 15. století před Kristem? V této době byl slovu dán mytologický význam. Yoga tak bylo překládáno jako válečné nebo tažné zvíře s vozem.

8) Většina z nás ví, že je jóga ideálním způsobem, jak posílit své zdraví, mít aktivnější život a dostat do rovnováhy tělo, mysl i duši. Toto cvičení má blahodárný vliv na lidský organismus i ve vyšším věku. Jóga zmírňuje stárnutí, říká se o ní, že je elixírem mládí a je dobré vědět, že nikdy není pozdě na to, abyste s ní začali.

Publikováno: 31. 07. 2022 / Aktualizováno: 31. 07. 2023

Kategorie: Zdraví

Autor: Ivana Kolářová