Cvičení pro seniory

Lidské tělo je uzpůsobeno tak, že s postupem věku se opotřebovává, slábne, jednoduše stárne. Objevuje se spousta zdravotních potíží. Zároveň bychom si měli uvědomit, že vysoký věk nemusí znamenat rezignaci na pohyb. Změny organismu nezastavíme, avšak rychlost a míra, s jakou se objevují, se mohou lišit. Lze je ovlivnit fyzickou i psychickou aktivitou a správnou životosprávou. Ve výsledku to nejen přidá léta navíc, ale budou probíhat v lepší zdravotní kondici.

Oblasti, u nichž se pozitivní účinek projevuje nejvýrazněji, jsou:

Srdečně-cévní - zlepšuje se fyzická kondice (zvětšení objemu dechu), krevní tlak, snižuje se riziko srdečních chorob a selhání srdce, zlepšuje se cholesterol.

Cukrovka - reakce na insulin je lepší a napomáhá kontrole hladiny cukru v krvi.

Osteoporóza - úbytek kostní hmoty je menší, zejména u žen po menopauze. Riziko pádů a zlomenin není tak vysoké. S tímto se poměrně úzce pojí i artritida, cvičení upravuje pohyblivost a funkčnost kloubů a zmírňuje jejich bolestivost.

Rakovina - u aktivních osob vyššího věku je menší riziko rakoviny tlustého střeva, prostaty a prsu.

Obezita - není problémem pouze ve stáří, ačkoli v tomto případě je nevýhodou omezenější hybnost a flexibilita člověka, a nedostatek pohybu se projeví na všech. Cvičení tudíž zrychluje metabolismus.

Neuro-psychické zdraví - spánek je hlubší a kvalitnější, napomáhá schopnosti učení, krátkodobou paměť. Cvičení je antidepresivní a zároveň, pokud je prováděno ve skupinách a ne samostatně, zkvalitňují společenský život.

A v neposlední řadě jsou starší lidé méně nemocní a mohou si výrazně prodloužit život.

Vzhledem k určitým fyzickým omezením je vhodné u seniorů snížit intenzitu cvičení a užít více obtížností cviků. Cvičení by mělo probíhat podle toho, v jaké kondici se dotyčný v ten den cítí. Zároveň by nemělo být složité na zapamatování, čímž by mohly odrazovat nebo by senior mohl dostat strach z úrazu. Doporučují se tedy vodní aktivity, u nichž je snížena zátěž, či cvičení, která nejsou silová a používají více svalových skupin, aby se zabránilo vzniku úrazu. Dobré jsou i cviky, které lze provádět u jiné oblíbené činnosti, třeba při koukání na televizi - jízda na rotopedu, lehčí posilovací cviky.

Senioři, hlavně ti začínající, by se měli vyhýbat aktivitám, které jsou vysoce intenzivní, složité, mají velké nároky na rovnováhu, či u nich dochází k větším otřesům. Zvyšují šanci úrazu, poškozují klouby či snižují motivaci člověka. Také by se neměli účastnit sportovních her, jako jsou fotbal nebo hokej, ale pokud je to něco, co dělají již mnoho let, tak s větší mírou opatrnosti není důvod jí zanechat.

Uchýlit by se naopak měli k tomu, co již dělají dlouhodoběji, anebo si vybrat něco, co je nebude přetěžovat. Takovou aktivitou může být jízda na běžkách, která tak nenamáhá klouby jako běh, turistika, jízda na kole, plavání či tanec. Aby se vyhnuli problémům s páteří, jsou ideální rehabilitační nebo zdravotní cvičení, jóga nebo dokonce tai-chi. Kvůli zvýšenému riziku úrazu či pádu, měli by trénovat rovnováhu a koordinaci. A přiměřené posilování zabrání ochabování svalů a zlepší poruchy chůze, pozvednou sebejistotu seniora, např. právě u chůze ze schodů či do schodů. U posilování by se však mělo dát pozor na klouby, pravidelné dýchání, plynulost a přiměřenou rychlost pohybů, v jaké míře se po cvičení projevuje únava a bolest kloubů a svalů.

Publikováno: 22. 11. 2012

Kategorie: Cvičení pro seniory

Autor: Kateřina Malinská