Životní styl

Odpadní vodu nemusíme čistit nešetrnou chemií. Kořenová čistírna to hravě zvládne i bez ní!

Smýšlíte ekologicky? Pokud vám záleží na životním prostředí, jistě jste již o kořenových čističkách slyšeli. Anebo ne? Pravdou je, že jich u nás – vzhledem k pořizovací ceně – přibývá pozvolna. Přesto o ně jeví zájem obce, provozovatelé průmyslových objektů, nemocnice i soukromé osoby. Důvod je prostý – kořenová čistička nabízí mnohem ekologičtější a zároveň ekonomičtější čištění vody než klasická ČOV. Je nenáročná na údržbu a nevyžaduje žádný přísun energie. Další podrobnosti vám prozradíme v tomto článku!

Jak probíhá čištění vody přes kořenovou čistírnu?

Víte, jak fungují mokřady? Kořenová čistička čistí vodu na podobném principu. Jedná se o samovolné čištění bez působení chemických aditiv. Zároveň není zapotřebí ani dodávka elektrické energie. O vše se postará vegetace.

První fáze spočívá v předčištění vody (např. v sedimentační nádrži, jedná-li se o kořenovou čističku pro obec). Voda zbavený mechanických nečistot putuje do kořenového filtru – mokřadní vegetace. Ta se postará o přeměnu nebezpečných látek na naprosto neškodné složky, Děje se tak pomocí oxidačně reprodukčních a biologických procesů. Finálním produktem je nezávadná voda.

Kořenová čistírna nevyžaduje náročnou obsluhu ani údržbu. Důležité je pouze čištění potrubního vedení, vyvádění kalu z nádrže (cca jednou měsíčně) a odstraňování suchých rostlin. Jednou ročně (během zimy) se musí posekat rostliny v kořenovém poli.

V čem je kořenová čistírna výhodná pro obce?

Kořenová čistička odpadních vod perfektně zapadá do stávajícího prostředí a podporuje rozvoj biotopů. Provozní náklady jsou výrazně nižší než u běžné ČOV a není nutné zaměstnávat specialisty pro obsluhu. Jediným negativem je vyšší počáteční investice a oproti mechanicko – biologické čističce větší požadavky na prostor. V každém případě jde o výhodnou investici, a to jak s ohledem na budoucí úsporu nákladů, tak ekologii.

Sponzoři

Potahy na křesla

Oživte jednoduše vaše staré křeslo pomocí potahu.

Investiční zlato

Nenechávejte své úspory jen tak ležet. Investujte je raději do zlata.

Přírodní produkty Phyteneo

Na běžné zdravotní problémy jsou tady přípravky značky Phyteneo.