Jumping

Trampolína není jen záležitostí pro dovádění dětí. Jumping je dynamické aerobní cvičení, které využívá malé trampolíny s opěrnými madly, doprovázené hudbou. Toto cvičení má své kořeny v České republice, konkrétně v Táboře. Vzniklo v roce 2001 ve spolupráci Jany Svobodové, Tomáše Buriánka a Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy v Praze. V roce 2008 se jumping začalo šířit i do dalších Evropských zemí, jako jsou Itálie, Rakousko nebo Francie.

Při jumpingu se zlepšuje fyzická kondice, jedná se o zábavné a jednoduché cvičení, které napomáhá rozvoji rovnováhy. Hodina jumpingu obvykle trvá 60 minut a měla by obsahovat 4 částí.

1. zahřátí a protažení - kdy se organismus připravuje na následné zatížení a snižuje se tak riziko zranění.

2. aerobní blok - v této části se začíná cvičit bez opory a poté se přidává i opora madel. Cviky jsou řazeny od jednodušších po složitější a postupně je i zvyšováno tempo. Hlava by se neměla dostat níže než srdce, proto nejsou prováděny hluboké předklony a vzpory. Toto dělí hodinu ještě na další dvě části. Cvičení bez opory, tedy balanční, se provádí při rozehřátí a v 1/3 lekce. Jsou zapojeny svaly posturální, druhé, třetí a čtvrté vrstvy zádových svalů. Cviky s oporou nastupují v okamžiku, kdy je tělo již dostatečně zahřáté a připravené pro maximální výkon. Tedy tak ve 2/3 hodiny.

3. zklidnění - cviky se provádějí volně a také se nesmí hlava dostat do nižší polohy, než je srdce.

4. závěrečné protažený - cviky se zaměřují na protažení svalů, které mají sklony ke zkracování.

Další dělení hodin probíhá podle náročnosti - ligh (pro začátečníky, probíhají v pomalém tempu), medium (pro mírně pokročilé, nasazeno je tedy střední tempo), hard (pro osoby zkušené, které se rády pořádně zapotí) a poměrně zvláštní cvičení night (hodina probíhá ve tmě s fialovým osvětlením).

Cvičení se skládá z dynamických poskoků, rychlých "sprintů" a balancování. Posiluje celé tělo a pomáhá z těla odplavovat jedy a toxiny, díky tomu je doporučuváno i pacientům po chemoterapii či s lymfatickým otokem. Protože jsou skoky prováděny na trampolínách, nezatěžují tolik klouby (jako např. běh) a je tudíž vhodné pro lidi s nadváhou anebo pro starší osoby. Pravidelné cvičení hezky vytvaruje postavu a zpevní svaly, zlepšuje stabilitu, koordinaci a vzpřímené držení těla (posilují se hlavně svaly hlubokého stabilizačního systému - bedra, břicho, svaly pánevního dna).


Publikováno: 20. 11. 2012

Kategorie: Cvičení

Autor: Kateřina Malinská