Jak zatočit s pigmentovými skvrnami?

Pigmentové skvrny mohou být vrozené, např. pihy, anebo se mohou objevovat v průběhu života – buď nadměrným opalováním, hormonálními změnami, záněty v pokožce nebo až ve staří věkem. Některé jsou roztomilé, to jsou třeba ony pihy, jiným se dá předejít. Používáním ochranných a kvalitních pleťových krémů, opatrností při slunění, změnou stravování. Pokud je však na prevenci pozdě, je možné si nechat pigmentové skvrny odstranit. To lze pomocí laseru, fotocesty či chemického peelingu.

Laser

U frakčního laseru prostupují mikropaprsky pokožkou do hlubších kožních vrstev v oblasti léčené tkáně a napravují ji. Je nahrazena novou, zdravou tkání. Kůže se maximálně regeneruje. Poškozené buňky jsou vyloučeny kůží. Pigmentové skvrny jsou odstraněny trvale a rychle. Ošetření laserem nepředstavuje téměř žádná rizika, zůstávají po něm jen mírná zarudnutí. Bohužel je to finančně nákladnější a je třeba více než jedno opakování.

Fotocesta – intenzivní pulzní světlo

Laserové světlo se absorbuje do kůže a při styku s melaninem se mění v teplo, které zahřívá pigment a ten je následně vypuzen ven. Ošetření obvykle probíhá tak, že se oholí chloupky a na požadované místo se nanese transparentní aqua-gel a ke kůži se přiloží aplikátor s filtračním okénkem.  se začne ošetřovat plochou aplikátoru s filtračním. Kůže je poté lehce zarudlá, skvrny začnou tmavnout, po 8 – 10 dnech se pigment začne odlučovat a skvrny blednou. Po tomto ošetření se nedoporučují návštěvy solárií nebo opalování.

Chemický peeling

Princip peelingu je pravděpodobně dobře znám. V tomto případě je na umytou a odmaštěnou pleť nanesena směs látek a nechá se působit. Bývají to ovocné kyseliny, kyselina gylokolová (vyrábí se cukrové třtiny) či Jessnerův roztok. Lékař určí koncentraci kyselin ve směsích a dobu působení. Kůže se narušuje a odloučí se její povrchové vrstvy a poté se začíná regenerovat. Chemický peeling omlazuje kůži a je vhodný nejen na odstraňování pigmentových skvrn, ale i pro vyhlazení pleti, eliminaci jizviček či akné. Kůže je jemnější a kvalitnější.      

Publikováno: 12. 11. 2012

Kategorie: Péče o tělo

Autor: Jakub Králeň