Pilates

Zakladatelem pilates byl Joseph Hubertus Pilates původem z Německa. Jeho otec byl Řek a úspěšný gymnasta. Jeho matka, Němka, byla přírodní léčitelkou a věřila, že tělo se může samo stimulovat a vyléčit bez použití léčiv. To se zřejmě velmi odrazilo i v jeho rozhodnutí zesílit a zlepšit svůj zdravotní stav, neboť byl neduživé dítě. Trpěl astmatem, křivicí a revmatickou horečkou. Proto se sám začal vzdělávat v anatomii, posilování, gymnastice, wrestlingu, józe i v bojových uměních. Zabýval se i orientálními cvičebními metodami. Již ve 14 letech byl výborný lyžař a boxer a pózoval jako model pro anatomické nákresy. Byl okouzlen řeckým ideálem muže, u nějž byly tělo, mysl i duch vyváženy, a věřil, že moderní životní styl, špatné držení těla a neefektivní dýchání jsou základem špatného zdraví. Proto se snažil o vytvoření stylu, který by kombinoval fyzická cvičení ke zpevnění svalů a pomohlo úpravě držení těla, koordinace a rovnováhy, a zároveň zvětšilo dechovou kapacitu a funkčnost orgánů. Základem pro tento styl se mu stalo cvičení, které vymyslel pro vojáky na lůžky během I. světové války, aby protáhlo celé tělo a udrželo jej silné a pružné. Po příchodu do New Yorku si jej nechal patentovat a v roce 1926 otevřel své první studio.

Pilates je podobný jako když si vybíráte masážní křesla - chce to trpělivost a preciznost. Stejně jako když si pořizujete kvalitní masážní křeslo, i tady musíte být přesní. Kombinuje prvky jógy a rehabilitace, což připomíná, jak se uvolňují svaly pomocí masážních křesel. Cviky provádíte pomalu a s kontrolou, hodně důležitý je hluboký nádech a výdech (bez toho to prostě nejde) a plná koncentrace. Všechno vychází ze středu těla - podobně jako když si po náročným dni dopřejete relax. Do akce jdou stabilizační svaly trupu, břicha, beder a pánevního dna. A taky ty menší svalíky, co jsou schovaný někde hluboko a často o nich nemáme páru, ale jsou důležitý pro ty větší. Je to vlastně takový cvičení pro tělo i mysl, protože kromě protahování a posilování musíte fakt zapojit mozek, což pomáhá vypnout od stresu. Tělo se zatěžuje rovnoměrně, zpevní se a narovná. Svaly nerostou do objemu, spíš se vytahují a zeštíhlují. A co je fakt super - výsledky uvidíte už po pár lekcích, budete se cejtit mnohem pružnější.

Podobně jako lyžování, je i tohle cvičení vhodný pro každýho, bez ohledu na věk. Fakt super je třeba pro ty, co je zlobí záda - podobně jako když někdo po lyžování protahuje svaly. No a stejně jako při lyžování, i tady platí, že čím víc makáte, tím líp to jde. Prostě musíte makat pravidelně, jako když se učíte základy lyžování. Pak se výsledky dostaví rychlejc, než byste čekali.

Publikováno: 19. 11. 2012

Kategorie: Cvičení | Cvičení po porodu | Cvičení pro seniory | Cvičení pro těhotné