Jak správně zalévat květiny?

Pro vášnivé pěstitele květin je léto asi nejkrásnější období. Ovšem vysoké teploty dovedou tu radost pořádně pokazit. A Vy tak běháte od jedné květinky ke druhé a staráte se o její "pitný režim" každý den. A to je právě chyba!
Více vody, ale méně častější zálivka
Letní péče o zelené rostliny v bytě je defakto stejná jako po zbytek roku. Zvyšte sice množství vody, ale četnost zalévání by měla být stejná, tedy zalévat jednou až dvakrát týdně.
Správný způsob zalévání
Květinám by jsme měli dávat vodu odstátou (aby vyprchal chlór) a vlažnou přímo k substrátu. Nadzvedávejte listy, aby na nich neulpěla ani kapička. To platí hlavně pro fialky, gloxinie, minibegonie. Květiny, které mají "chlupaté" lístky se ze shora zalévat vyloženě nesmí. Voda na listech jim vadí, nerostou a brzy uhynou. Stejně náročná je i pelargonie. Má Vaše pelargonie na svých listech žluté flíčky? Tak to je známka špatného zalévání nebo negativního působení dešťových kapek. Myslíte si, že rosením v horkých dnech uděláte květinám pošušňání? Tak to jste na omylu! V horký dnech se květiny rosit nesmí, obzvlášť když jsou na slunci. Je pár výjimek, kterým to udělá dobře, např. orchidejím. Jinak mini kapky vody z rozprašovače by v tom horku mohly listy květin popálit, stejně jako zalévání listů.
Nejlepší čas na zalévání
Ideální čas na zalévání je večer po západu slunce, kdy jsou teploty nižší a voda se tolik neodpařuje. Další vhodná doba je ráno, než na květiny začne svítit slunce.
První pomoc
Nejrizikovějším obdobím pro květiny je Vaše dovolená. Vrátili jste se z dovolené a naskytl se Vám obraz zkázy - všechno povadlo. Dejte květiny do kýble nebo vany a napusťte tolik vody, aby byly květníky ponořené. Nechte je hodinku či dvě ráchat, aby se napily. Poté je vraťte na své místo. Už dále nepřihnojujte ani nezalévejte, protože by to květina nedokázala pojmout.

Publikováno: 30. 08. 2012

Kategorie: Nezařazené

Autor: Vladka Třešňáková