Jak a čím čistit koberec?

Můžete si vybrat - je libo suchou nebo mokrou metodu, nebo snad dáváte přednost babským receptům? To je jen na Vás. Ovšem pokud jste majitelem vlněných, hedvábných nebo pravých perských koberců, na mokrou variantu čištění raději zapomeňte. Voda tento typ koberců může poničit. Vodě by jste se měli vyhnout i v případě, že máte pod kobercem podklad z dřevěných prken či palubek.
Na mokro
Čištění vodou je tzv. mokrá cesta a je vždy účinnější než ta suchá. Koberec je vyčištěn víc do hloubky. Pokud máte dražší koberec a nejste si jisti, jak bude reagovat na vodu a chemické přípravky, raději to vyzkoušejte někde v rohu na malé ploše, aby případná změna barvy nebyla vidět. Dalším úskalím mokrého čištění je fakt, že další cca čtyři hodiny bude podlaha vlhká a Vy zde nebudete moct přebývat a se stěhování nábytku budete muset počkat. Když rozestavíte nábytek na vlhký koberec, může se Vám stát, že vlhké dřevo či dřevotříska pustí barvu a to by jste teprve měli, co čistit. Jestliže si nejste jisti, zda je koberec dostatečně suchý, vypodložte nábytek igelitem a nechte to tak několik dní. Tento způsob čištění koberce raději zadejte úklidové firmě, která na to má speciální přípravky a vysavače. Že máte vysavač, který je určení k vysávání vody? To je hezké, ale výkon takových to vysavačů není zpravidla tak velký, aby z koberce vytáhl všechnu vodu a špínu. Většinou si špínu zapracujete ještě hlouběji do koberce. A kolik takové profesionální čištění koberce stojí? Cena se pohybuje okolo 10 Kč/m²
Na sucho
Váš koberec sice potřebuje vyčistit, ale je zcela beze skvrn? Tak to si vystačíte se suchou variantou čištění. Je to šetrnější způsob a navíc při odsávání se zbavíte prachu i roztočů. Navíc ihned po vyčištění můžete koberec používat. Je to ideální způsob čištění pro velké koberce i čalounění nábytku v domácnosti, kde žije alergik. Suchou variantu snesou i ty citlivější materiály. Jednu velkou nevýhodu to však má. Prášek, který se pro suché čištění používá a na který se navážou částečky špíny, se při vysávání rozptýlí po místnosti a usadí se na okolním nábytku a oknech. Takže se připravte na generální úklid. Další nevýhodou je rozhodně cena. Za čištění 1 m² koberce zaplatíte cca 120 Kč!
Generacemi prověřeno
  • Až napadne čerstvý sníh vezměte kusové koberce na procházku. Koberec položte lícovou stranou na sníh a z druhé strany ručně klepejte plácačkou na koberce. Koberci se vrátí barva (inu čerstvý vzduch dělá svoje), vlas koberce se načechrá a špína vypadne ven.
  • Ztracené barvy se zase objeví díky kysanému zelí. Slijete šťávu a zelí rovnoměrně poházíte po koberci. Nakonec zelí zameťte a koberec vysajte.
  • Na mastné skvrny použijte jedlou sodu, na čmárance od propisky nebo fixy pomůže citronová šťáva. Zašlapanou žvýkačku z koberce vydolujete tak, že ji budete ledovat a ztuhlé zbytky žvýkačky pak vydrolíte.
  • Další variantou suchého způsobu čištění koberce je rozsypání kypřícího prášku do pečiva. Ten rozsypte na koberci a nechte několik hodin (ideálně přes noc) působit a pak vše důkladně vyluxujte.

Publikováno: 28. 08. 2012

Kategorie: Nezařazené

Autor: Vladka Třešňáková