V sušičce nemusíte sušit jen oblečení

Sušička potravin
Znáte to, večer sednete k televizi a cítíte, že to bez pravidelné dávky čipsů nepůjde ani tentokrát. Takže si z posledních sil dojdete pro pytlík Vašich oblíbených dobrot a opět se zapřísáhnete, že tu dietu začnete dodržovat až zítra. Ale přece můžete mlsat i zdravě! Že Vám to připomíná nějakou lživou reklamu na dietní blaf? Pokud máte rádi sušené ovoce, tak je to pravda pravdoucí. Že je to drahá záležitost? Výmluvy. Nikdo neříká, že si sušené ovoce nemůžete usušit sami doma. V sušičce potravin usušíte prakticky všechno, jen ponožky si raději sušte jinde. Díky sušičce potravin si připravíte oblíbené jablečné křížaly, sušené hrušky, švestky a meruňky. Nemusíte se bát o vitamíny a jiné prospěšné látky, protože ty se při správném způsobu sušení neztratí. Sušené ovoce je tedy daleko zdravější než zavařeniny. Možná už jste v obchodě narazili na tenké ovocné plátky, které báječně voní a ještě lépe chutnají. Ovocné plátky jsou vyrobené z ovocné dřeni a někteří výrobci do nich přidávají oříšky. No prostě lehká zdravá svačinka, kterou si můžete vyrobit doma.
Výběr sušičky potravin
Elektrické sušičky potravin slouží k sušení ovoce, zeleniny, ale i masa. Nejlevnější sušičky stojí minimálně 1 000 Kč a ty nejdražší stojí i 10 000 Kč. Před nákupem si sami zhodnoťte, jak často budete sušičku potravin používat, aby jste do ni investovali adekvátní částku.
Mezi nejlevnější kousky patří:
  • Sencor SFD 135 E, 4 pláty, pojistka proti přehřátí za 999 Kč
  • Zelmer 36Z011, 4 sušící patra, řízena mikro procesorem za 1 009 Kč
  • Concept SO - 1020 GOBI 9+, 9 sušících ploch, pojistka proti přehřátí za 999 Kč
U levnějších sušiček potravin počítejte s tím, že občas budete muset měnit pořadí sušících pater, protože je v nich velmi různá teplota.
Střední třída:
  • Concept SO 1010, 5 - 10, 3 stupně intenzity sušení, 1 499 Kč
  • ETA 0301 90000, 5-9 sušících pater, 3 výkonové stupně za 1599 Kč
Kvalitnější typy mají lepší cirkulaci vzduchu a teplota se v jednotlivých patrech až tak neliší.
Nejvyšší kategorie:
  • Ezidri FD-500 Snackmaker 5-15 plátů, 1 fóliová miska, 1 síťka, 3 stupně intenzity 35-60 °C za 4949 Kč.
Něco pro masožravce
Aby si i milovníci masa přišli na své, zkuste připravit sušené maso. Je to velice jednoduché.  Napřed maso marinujte ve směsi oleje, koření, medu, hořčice, limetkové šťávy, bylinek ze zahrádky, zkrátka všeho co máte rádi.  

Publikováno: 31. 08. 2012

Kategorie: Domácí spotřebiče

Autor: Vladka Třešňáková