Centrální vysavač: pomocník na úklid budov i hal

Nejen kvůli různým nařízením a vyhláškám, ale především pro příjemné a bezproblémové pracovní prostředí je nutné v provozech, kancelářských budovách i průmyslových halách udržovat pořádek. To vyžaduje častý úklid, se kterým pomáhají moderní technologie.

Prach jako nepřítel

Doma se snažíme udržovat pořádek a odstraňovat prach především z estetických důvodů, ale také proto, aby se nám dobře dýchalo a žili jsme v čistém prostředí. Ve zpracovatelských závodech a dalších provozech je prachu mnohem více. Vzniká při každé manipulaci se surovinami, jako je sekání, broušení, mletí, míchání i balení. Prach v provozech však může být velmi nebezpečný, proto je naprosto nezbytnou výbavou průmyslová vzduchotechnika. U některých typů prachu je již vrstva vysoká pouhý jeden milimetr rizikovým prostředím s možností výbuchu. Za explozivní prach je považován veškerý prach v potravinářském průmyslu, a také papírenský prach, dřevní prach, uhelný prach v teplárnách a elektrárnách a mnoha dalších odvětvích průmyslu. Pokud nedochází k pravidelnému odsávání prachu, může se usazovat a vytvářet tak prostředí s vysokým rizikem výbuchu, což je nežádoucí.

Centrální řešení

Ve výrobních halách při zpracování však není možné každý den obcházet všechna místa s prachovkou a ručním vysavačem. Odsávání prachu se tak řeší co nejblíže místu jeho vzniku přímo u strojů. Centrální vysavače umí rychle, efektivně a bezpečně uklidit dopravní cesty v různých provozech i samotné výrobní haly. Tvoří je filtrační jednotka, ke které je připojen centrální potrubní rozvod vybavený připojovacími místy v pravidelných rozestupech. Délka těchto rozvodů může být i několik stovek metrů, záleží na specifických požadavcích každého provozu. Centrální vysavače se mohou kombinovat s dalšími typy odsávání nebo filtrací vzduchu a vytvořit tak dokonalý systém pro čisté a bezpečné pracovní prostředí. Centrální vysavače lze využívat nejen v průmyslových halách nebo velkých provozech, ale také v kancelářských budovách obchodních centrech a dalších prostorách.

Publikováno: 21. 06. 2022

Kategorie: Technika

Autor: Ivana Kolářová