Trvalá na vlasy: Ondulace na krátké i dlouhé vlasy

Trvalá na vlasy neboli ondulace vlasů je fenomén, který se navždy zapsal do kroniky vlasového stylingu zlatým písmem. Zatímco pro někoho jde o retro výstřelek, jiní považují permanentní úpravu vlasového porostu za nesmrtelný styl, jež se jako Fénix pravidelně vrací na výsluní. V tomto článku najdete o trvalé vše, co by vás o ní mohlo zajímat.

Trvalá ondulace a její historie

Spousta žen si určitě pamatuje doby, kdy trvalá na vlasy byla módním hitem úpravy vlasů, popřípadě si pamatujeme naše matky, kdy většina z nich měla velmi podobný účes způsobený právě trvalou ondulací. Tehdy to byl oproti dnešku velmi závažný zásah do stavu vlasů ženy, úplně první pokus o trvalou prý skončil ztrátou vlasů dobrovolnice. Dnešní přípravky na ondulované vlasy jsou mnohem šetrnější, ale také se musí počítat s tím, že kvalitní, pevné vlasy ji budou snášet lépe než vlasy jemnější a prořídlejší. Důvody pro uchýlení se k trvalé jsou však stále stejné – touha po změně, moct si užít nadýchané lokny oproti těm zplihlým hřebíkům, které nás v zrcadlech zdraví každé ráno.
Kdo a kdy vynalezl vodovou ondulaci? Vynálezcem trvalé byl pařížský vlásenkář Raul Marcel, a to v roce 1872.
V současnosti už není třeba se obávat, že od kadeřníka odejdeme s hlavou jako bišonek. Lze si vybrat, zda jen po zvětšení objemu vlasů, anebo chceme velké vlny anebo malé kudrlinky, dokonce pokud nás nudí vlasy vlnité, existuje pro ně trvalá na rovné vlasy na narovnání. Trvalá na vlasy

Trvalá na krátké vlasy

Máte kratší vlasy, ale přesto toužíte po trvalé? Pak vás potěší, že trvalá na krátké vlasy není ničím výjimečným. V podstatě se jen musíte rozhodnout pro konkrétní styl. Pokud se vám nelíbí kudrnaté vlasy, můžete ondulaci využít jen pro větší objem. Šikovná kadeřnice si poradí i s poměrně krátkými vlasy a nemusíte mít strach, že byste ze salónu vyšli s účesem "na pudla". Na spojení natáčky + kulma raději zapomeňte, takto upravené vlasy příliš dlouho tvar neudrží. Skutečně trvalá je zkrátka jen trvalá.

Trvalá na dlouhé vlasy

Máte hodně dlouhé a pevné vlasy, které nedrží požadovaný tvar? Pokud vás napadlo, že se jako řešení nabízí trvalá na dlouhé vlasy, raději od svého záměru upusťte. S příliš dlouhými vlasy totiž trvalá dvakrát nesouzní. Pokud se šikovné kadeřnici vůbec podaří vykouzlit nějaký výsledek, pravděpodobně moc dlouho nevydrží. Ale třeba budete mít štěstí na profesionála, který si poradí i s velmi dlouhými vlasy.

Odpovědi na nejčastější otázky o trvalé na vlasy

Jak dlouhé vlasy jsou na trvalou ideální?

Co se týče doporučené délky vlasů, optimální jsou kratší až středně dlouhé vlasy.

Je vhodná trvalá na rovné vlasy?

Pokud máte delší rovné vlasy a hledáte způsob, jak zvětšit jejich objem, vyzkoušejte ondulaci, která je jemně zvlní. Kvalitní přípravek zajistí, aby účes vydržel minimálně několik týdnů.

Jak dlouho trvalá vydrží?

Velkou výhodou trvalé je, že může vydržet klidně dva až tři měsíce a z vlasů se vymývá postupně. Je dobro volbou pro každého, kdo chce trvalejší změnu a nebojí se jí. Zároveň je spásou pro ženy, které chtějí získat větší objem. Naopak není vhodná pro ženy s odbarvovanými vlasy.

Kdy si poprvé umýt vlasy po trvalé?

Bezprostředně po aplikaci trvalé jsou vlasy velice  citlivé, ale po uplynutí několika dní se zpevní a účes začne dobře držet. Teprve tehdy můžete vlasy umýt. Do prvního umytí se snažíme s ondulovanými vlasy zacházet co nejšetrněji - snažíme se je nekartáčovat, nefénovat a nekulmovat.

Co když se trvalá nepovede - jak ji rozčesat?

Silnou trvalou lze natáhnout a to tak, že se na vlasy aplikuje preparační roztok a v průběhu působení se vlasy rozčesávají do hladka. Jakmile uplyne stanovená doba, na na vlasy dále nanese „ustalovač“ – po něm se opět uhlazují. S rozčesáváním trvalé se raději obraťte na odborníka.

Druhy trvalé na vlasy:

Objemová trvalá na vlasy

U této trvalé se vlasy nezkroutí do vln, ale jde spíše o to, aby byly nadýchané a objemnější. Objemová trvalá na vlasy je výhodná v tom, že je možné vlasy různé tvarovat – buď je zvlnit anebo pomocí kulatého kartáče vyrovnat do hladkého účesu. Vydrží asi 2 měsíce.

Headlines

Toto je druh objemové trvalé, která vlasy pouze jemně zvlní. Jedná se o poměrně šetrnou proceduru. Vydrží okolo 8 týdnů a u kratších vlasů je tato doba trochu delší.

Gelová trvalá na vlasy

Neboli také vymývací. Jedná se o jemnou trvalou s obsahem rostlinných výtažků, jako jsou pšeničné klíčky. Po této trvalé vlasy dokonce budí zdravější a lesklejší dojem. Těšit z ní je možné asi tak 3 měsíce a má poměrně blízko k headlines.

Každý druhý pramen

V tomto případě se nezvlní všechny vlasy, ale je natočen pouze jeden pramen vlasů a druhý pramen vlasů je ponechán volně.

Narovnávací trvalá na vlasy

K té je vhodné se uchýlit, pokud máte naprosto opačná problém a chcete rovné, hladké vlasy. Pomocí chemických přípravků jsou dlouhodobě narovnány a lze tak učinit již od 10 cm délky vlasů.

Kyselá trvalá na vlasy

Tato ondulace je velmi šetrná a hodně užívaná u jemných či poškozených vlasů nebo po barvení či trvalé ondulaci. Obsahuje látku zvanou glycerinester kyseliny thiglykolové. Proniká do vlasů, aniž by vlasy nepřirozeně nabyly na objemu. Vydrží však méně než jiné trvalé, vlasy obvykle zplihnout po 4 – 6 týdnech.

Klasická trvalá na vlasy

Jde o mírně alkalickou trvalou, která funguje na principu kyselejšího pH. Je vhodná hlavně pro silné a zdravé vlasy.

Domácí trvalá na vlasy

Drogérie nabízejí různé přípravky, s nimiž si můžeme trvalou udělat sami doma. Přípravky jsou sice už docela kvalitní, ale stále je riziko poškození vlasů a vln, které budou vypadat všelijak, jen ne podle našich představ.

Vodová trvalá na vlasy

Nejedná se ani tak o skutečnou trvalou, ale výsledek je alespoň na chvíli podobný. A její největší výhodou je minimální poškození vlasu. Mokré vlasy se spletou do copánků nebo natočí na natáčky, záleží na požadovaném tvaru vln, a nechají se uschnout. Poté stačí vlasy jen rozplést a natáčky sundat a až do dalšího umytí je možno si užívat vlnitých vlasů.

Má trvalá ondulace vlasů nějaké nevýhody?

Nevýhodou všech trvalých na vlasy je, že i když na aplikovaném vlasu držet bude, vlasy neustále rostou. U kořínků se tedy vlasy budou narovnávat a je možné, že výsledný vzhled bude trošku jako u kokršpaněla. Dále i když jsou dnešní přípravky velmi šetrné, vlasy se pořád ničí. Mohou se lámat, zjemní, jsou oslabené. U všech trvalých je třeba užívat regeneračních emulzí a masek a vyživujících šampónů.

Kolik stojí zvlnění vlasů? Cena ondulace je přijatelná...

Je samozřejmé, že cena trvalé se liší kadeřnictví od kadeřnictví a samozřejmě také záleží na délce vlasů. Průměrně se však pohybuje v rozmezí od 400,- (trvalá na krátké vlasy) do 1.500,- (trvalá na dlouhé vlasy). Zároveň hraje roli, jaký typ trvalé zvolíte (klasik, objemová, spirála...). A konečně hraje roli také lokalita. Cena trvalé na vlasy bude ve větších městech jako Praha, Brno či Ostrava o něco vyšší než v méně prestižním kadeřnickém salonu na maloměstě.