Jak sehnat legálně levnější programy?

Počítač je sám o sobě docela drahou hračkou, zvláště, pokud se jedná o rychlou sestavu, která je vhodná i pro hraní nejnovějších her. Problém je, že k tomu, aby počítač fungoval podle předpokladů, není potřebný jen kvalitní hardware, ale také software. A ten je často také docela drahý. I když existují cesty, jak ho získat levněji, a přitom neporušit zákon.

Některý software je možné používat zdarma

K dispozici je samozřejmě široké spektrum programů, jež je možné využívat, aniž by bylo nezbytné za ně platit. Takovýto software je obvykle vytvořen buďto malou skupinou programátorů, případně dokonce jednotlivci. Ti obvykle nabízejí své výtvory zdarma nicméně oproti softwaru z dílen renomovaných tvůrců se nejedná o to nejlepší, co je zrovna v nabídce. Takovéto produkty jsou mnohdy nestabilní a nenabízejí příliš mnoho funkcí. Pak je tu ještě shareware, potažmo dema. Programy tohoto typu sice požadované funkce často mají, nicméně je nezbytné si je za poplatek zpřístupnit.

Druhotná licence

Za opravdu kvalitní software, bez kterého se člověk víceméně neobejde, třeba Microsoft Windows 11 PRO, je potřeba většinou zaplatit pěkných pár tisícovek. To nejsou zrovna malé peníze. Cena však může být přeci jen trochu nižší. Licence Microsoft Windows 11 se totiž prodává i jako druhotný software, který je samozřejmě o poznání levnější. Často i několikanásobně. Druhotný software většinou pochází z vyřazených počítačů velkých korporací a rozhodně se nejedná o nic nelegálního. Jde o celkem běžnou praxi, kdy se z vyřazeného počítače přeprodá licence někomu jinému. Samozřejmě je potřeba vědět, kde nakupovat. Existuje celá řada podvodníků, kteří prodávají falešné klíče. Laik je může odhalit dvěma způsoby – pomocí recenzí a zároveň i příliš nízkými cenami. I když je druhotný software levnější, většinou se neprodává za pár korun.

Publikováno: 26. 09. 2022

Kategorie: Jak na to

Autor: Ivana Kolářová