10 kreativních způsobů využití kokosové skořápky

Kokosová skořápka je víc než jen ochranný obal pro vnitřní dužinu kokosového ořechu. Tato přírodní a ekologicky příznivá surovina nabízí mnoho možností, jak ji využít a přetvořit v něco užitečného a zajímavého. Od dekorativních předmětů až po funkční produkty, dnes se podíváme na 10 kreativních způsobů, jak kokosovou skořápku využít.

Ještě než se pustíte do čtení, koukněte se na krásné předměty- ručně vyráběné misky přímo z Bali, které si zakoupil Radek z Ecoblogu v e-shopu zKokosu. Jeho zKokosu recenze vám prozradí vše o nákupu a zkušenostech se sortimentem.  

Květináč

Kokosová skořápka může sloužit jako přírodní a dekorativní květináč. Stačí ji vyčistit, vytvořit otvor na drenážní dírku a přidat substrát. Tento originální květináč přidá exotický a rustikální vzhled vašim rostlinám.

Výroba mýdla

Kokosová skořápka je bohatá na přírodní oleje, které se dají využít při výrobě mýdla. Můžete ji použít jako originální mýdlovou formu a získat tak jedinečný tvar. Kokosové mýdlo je navíc obohaceno o hydratační vlastnosti, které jsou pro pokožku prospěšné.

Výroba svíček

Pokud milujete vůni kokosu, můžete si vyrobit vlastní kokosové svíčky. Stačí naplnit vyčištěnou skořápku kokosovým voskem, přidat knot a nechat ztuhnout. Během spalování se uvolní příjemná vůně kokosu a stvoří se příjemná atmosféra.

Hudební nástroj

V kokosové skořápce je skrytý zvukový potenciál. Pokud vytvoříte otvory ve správných místech a přidáte drátky nebo struny, můžete si vyrobit originální hudební nástroj. Například maracas, tam-tam nebo dokonce ukulele.

Ptačí krmítko

Pokud rádi krmíte ptáky, můžete vytvořit ptačí krmítko z kokosové skořápky. Jednoduše odřízněte horní část skořápky, vyčistěte ji a naplňte semeny nebo tukovým směsí. Připevněte ji na větev a pozorujte, jak si ptáci přilétají na svou exkluzivní hostinu.

Biologicky rozložitelný hrnec

Pokud pěstujete rostliny nebo bylinky, můžete využít kokosovou skořápku jako biologicky rozložitelný hrnec. Jednoduše ji naplňte zeminou a zasaďte semínka nebo sazenice. Skořápka se postupně rozloží a dodá rostlině důležité živiny.

Dětská hračka

Pro děti může být kokosová skořápka zábavnou hračkou. Můžete ji využít jako míč na pláži, nebo si s ní zahrát různé hry. Stačí přidat trochu kreativity a děti se budou bavit.

Výroba biopaliva

Kokosová skořápka obsahuje hořlavé látky, které mohou sloužit jako surovina pro výrobu biopaliv. Zpracováním skořápky a vytvořením kokosového uhlí se dá vytvořit palivo s nízkou emisí a využít ho jako alternativu k fosilním palivům.

Dekorační materiál

Kokosová skořápka může sloužit jako přírodní dekorační materiál. Můžete ji rozlámat na menší kousky a použít je jako ozdobu pro různé projekty, například na výrobu šperků, obrazů nebo dekorace na stole.

Ekologické hnojivo

Rozemletá kokosová skořápka se často používá jako ekologické hnojivo. Obsahuje důležité živiny, které pomáhají zlepšit kvalitu půdy a podporují růst rostlin. Stačí ji rozdrtit na menší kousky a přidat do půdy jako přírodní obohacení.

Jak vidíte, kokosová skořápka nabízí širokou škálu možností, jak ji využít kreativním způsobem. Od dekorativních předmětů až po funkční produkty, můžete tuto přírodní surovinu využít na mnoho způsobů. Navíc je to ekologické a udržitelné řešení, které pomáhá snižovat množství odpadu. Takže příště, když si vychutnáte kokosovou vodu nebo dužinu, nezapomeňte na to, že i skořápka má své druhé šance a může se proměnit v něco úžasného. A pokud dáte na Radkovu zKokosu zkušenost, můžete si také pořídit krásné misky a další ručně dělané předměty.

Publikováno: 19. 05. 2023

Kategorie: Jak na to

Autor: Ivana Kolářová