Víte, k čemu slouží tenzometrické váhy?

Většina z nás má doma váhu kuchyňskou a osobní. To nám ke spokojenosti stačí. Cestovatelé možná vlastní ještě přenosnou váhu na kufr – takovou tu, na niž se kufr zavěsí, abyste si ověřili, jestli po vás na letišti nebudou vyžadovat doplatek za překročení povolené hmotnosti. Tušíte však, co je tenzometrická váha? Začneme trochu oklikou. V průmyslu se častokrát musí vážit nákladní vozidla, samotné náklady vozidel a další velmi těžké stroje, zejména kvůli nepřekročení nosnosti přepravní techniky nebo rovněž mostů. K tomuto účelu slouží speciální průmyslové váhy různých typů.

Váží se na nich například letadla

Mezi průmyslové váhy patří třeba váhy plošinové, pásové, jeřábové, zásobníkové nebo právě tenzometrické. Tenzometrické váhy se používají pro vážení letadel, vážení vagónů na hydraulických zvedácích, případně vážení zvířat. Váha se skládá z ližin, v nichž jsou osazena tenzometrická čidla. Ta umí převádět hmotnost na elektrický signál, který je přenášen do samotné váhy a zobrazen v kilogramech.

Tenzometrické váhy se vyrábí na zakázku

Každá průmyslová váha má svá specifika, proto se obvykle vyrábí na míru přesně podle daných požadavků. Různé mohou být třeba délky vážících ližin, případně samotná konstrukce. Na výrobu průmyslových vah včetně těch tenzometrických se v ČR specializuje mimo jiné společnost TENZONA. Ta při konstrukci vah zhodnocuje zkušenosti svých specialistů, aby dosáhla co nejvyšší přesnosti a vysoké provozní spolehlivosti. Její tenzometrické váhy se obvykle využívají jako technologické, velmi dobré zkušenosti s nimi mají například společnosti EKOVA ELECTRIC a.s. či KORANDO a.s. Společnost TENZONA s.r.o. na trhu působí již přes dvacet let, realizovala řadu zakázek po celé ČR a také v zahraničí. Věnuje se oblasti průmyslového vážení, v roce 2014 se od ní oddělila část podnikající v oblasti podlahových roštů.

Publikováno: 19. 07. 2022

Kategorie: Technika

Autor: Ivana Kolářová