Nivea Creme

Asi každý z nás zná modrobílou kulatou krabičku s nápisem Nivea Creme. Věřte nebo nevěřte, tahle firma letos oslavila neuvěřitelných 100 let.

Nivea Creme spatřila světlo světa v roce 1911. Na svět ji tehdy pomohli tři muži. Byli to lékárník doktor Oscar Troplowitz, dermatolog doktor Paul Gerson Unna a chemik doktor Isaac Lifschutz. Tito pánové dokázali spojit vodu a olej do stabilní emulze a vznikl z toho pleťový krém, který dobyl svět.

Nivea Creme byla od počátku velmi žádaná, neboť do té doby si ženy pečovaly o svou tvář pouze čistou vodou, mýdlem a olejem. První krabička Nivea Creme byla v žlutém provedení a doslova se po ní zaprášilo. Název Nivea vznikl podle latinského slova nivis, což v češtině znamená sníh. Že šlo v té době o převratnou novinku potvrzuje skutečnost, že už za tři roky se tímto přípravkem krémovaly ženy ve 34 zemích světa. Zpočátku tento krém také sloužil i mužům, kteří tento výrobek používali na tvář po holení.

O deset let později firma Nivea Creme vyměnila žlutou barvu za modrou. Modrá barva se totiž lépe hodila k výrobku, neboť symbolizovala průzračnost, čestnost a odpovědnost. Modrá pak byla doplněna ještě bílou barvou, která pro změnu symbolizovala nevinnost a čistotu. V této barevné podobě se krém Nivea zachoval až do dnešních dnů.

V současné době je složení krému stejné jako bylo v minulosti. Krém se skládá z glycerínu, panthenolu, kyseliny citrónové, vody, emulgátoru - euceritu a parfemační složky. S dobou se spíše vyvíjelo jeho balení, které tu a tam měnilo svůj design a vzhled, ale modrobílou barvu si zachovává dodnes. Tento tradiční a osvědčený krém se dá dneska koupit ve 170 zemích celého světa, což jednoznačně potvrzuje, že se jedná o špičkový a oblíbený výrobek. I když má Nivea Creme sto let, rozhodně na to nevypadá. 

Publikováno: 10. 10. 2011

Kategorie: Kosmetika

Autor: Dita Válková