Varovné systémy, které by neměly chybět v moderních obcích

0

Česká republika sice nepatří k zemím, kde by byly přírodní katastrofy typu hurikánu, zemětřesení apod. na denním pořádku, přesto i my se čas od času musíme potýkat s nenadálými událostmi. Aby se v jejich rámci dalo předejít velkým škodám na majetku a neohrozily se životy obyvatel, je zapotřebí neustále inovovat různé varovné systémy. Samotné obce mohou do některých z nich relativně levně investovat.

Drátový rozhlas

Základním prvkem, který může přispět ke zvýšení bezpečnosti obyvatel, je obecní drátový rozhlas. Jeho účelem je především možnost rychlého informování lidí o tom, co se v jejich obci právě děje. Typicky obec tímto prostřednictvím varuje třeba před nebezpečím povodně, případně díky němu efektivně oznamuje, zda na vsi či ve městě nejsou nějaké uzavírky kvůli požárům apod. Situací, kdy lze obecní drátový rozhlas použít, se samozřejmě najde mnohem více. V neposlední řadě jde o praktické zařízení, díky kterému se občané dozvědí o nadcházejících kulturních, sportovních a společenských akcích, potažmo konání voleb atd.

Kvalitní drátové rozhlasy pro města a obce v tuzemsku dodává, montuje a spravuje společnost Elmik, jež na trhu působí už od roku 1994. Detailní informace lze nalézt na webových stránkách https://elmik.cz/produkty/dratovy-rozhlas/.

Elektronická siréna a BIS

Obce by měly neustále investovat do moderních zařízení. Ke standardním bezpečnostním prvkům se dnes nepochybně řadí elektronická siréna, která funguje jako varovný a výstražný systém. Zmíněná společnost toto zařízení rovněž dodává. Kromě něj nabízí ještě ucelený inteligentní bezdrátový informační systém, tedy takzvaný BIS. Jde o součást Smart City, moderního a „chytrého“ města, kdy se občané informují velmi rychle, a to i díky přehledné mobilní aplikaci, kterou si mohou snadno nainstalovat do svých telefonů. Tento a další varovné systémy jsou základem k tomu, aby lidé byli pokud možno v maximálním bezpečí.

Publikováno: 26. 01. 2023

Kategorie: Technika

Autor: Ivana Kolářová