5 největších zajímavostí, které o víně pravděpodobně neznáte

Víno je společenský nápoj starý takřka jako lidstvo samo. Konzumovali ho už starodávní Římané, avšak jeho složení prošlo za celou řadu let výraznými změnami. Patříte mezi milovníky vína a rádi si dopřejete sklenici chutného vína ke sledování svého oblíbeného pořadu? Možná vám o tomto kouzelném nápoji uniklo spoustu zajímavostí, a proto vám v následujících řádcích prozradíme hned několik zajímavých faktů.

Přípitek vznikl jako důkaz, že víno není otrávené

V minulosti staří Římané často přimíchávali do vína jed za účelem snadného odstranění svých nepřátel. Proto vznikl přípitek neboli cinknutí, při kterém do sebe poháry narazily a trochu vína se přelilo do cizí číše. Mohlo tak dojít k otravě nesprávných osob. Pokud jste přípitek pronesli, znamenalo to, že nemáte co skrývat.

Nejstarší dochovaná láhev vína

Láhev nejstaršího vína, které nikdy nebylo otevřeno, údajně pochází z roku 325 našeho letopočtu. Nyní láhev najdete v muzeu v Německu. Samozřejmě je nepitelné. Pokud si chcete udělat degustační zážitek, dopřejte si mladší archivní víno - třeba z let 1930-1939.

Červené víno jako účinné afrodiziakum

Vědecký výzkum dokázal, že ženy, které pravidelně pijí sklenici červeného vína, mají pestřejší sexuální život. Ve víně se totiž nachází jisté chemické sloučeniny zvané jako afrodiziaka, které pozitivně ovlivňují krevní oběh a touhu po sexu.

Kde si vychutnáte víno zcela zdarma?

Věděli jste, že na světě existuje místo, kde můžete pít víno dle libosti a navíc ho máte úplně zadarmo? V případě, že byste někdy plánovali navštívit Itálii a víno patří mezi vaše oblíbené nápoje, udělejte si výlet do Caldari di Ortona. Nachází se zde fontána, která doslova přetéká vínem.

Strach z vína

Strach z vína neboli enofobie znamená strach a neklid při pohledu na sklenici vína. Touto fobií však trpí opravdu malé procento lidí. Dostali jste chuť? Vína vytříbených chutí zakoupíte na Wineme.

Publikováno: 28. 04. 2022

Kategorie: Zajímavosti

Autor: Ivana Kolářová

Tagy: archivní víno | víno