Tipy, jak udržet automobil v dobrém stavu

Je důležité, abyste na svém vozidle prováděli pravidelnou údržbu - například výměnu oleje, geometrii pneumatik a kontrolu hladiny kapalin. Poslední zmíněný krok vede k lepšímu chodu motoru a může zabránit vzniku vážnějších (a dražších) problémů.

Pravdou je, že znehodnocení některých součástí vozu ovlivníte jen zčásti - například sedadla do auta, která sice do určité míry ochráníte pomocí potahů, ale v deset a více let starém vozidle může být zub času znát. Naštěstí není problém sehnat náhradu.

id=

Řemeny a hadice se mohou časem opotřebovat, proto je důležité je pravidelně kontrolovat. Hledejte praskliny, roztřepení nebo jiné známky opotřebení a v případě potřeby je vyměňte.

Znečištěný vzduchový filtr může snižovat spotřebu paliva vašeho vozu a způsobovat problémy s výkonem. Nezapomeňte vyměnit vzduchový filtr každých 12 000 až 15 000 km. Nebývá drahý - cena se pohybuje na podobné úrovni, jako stojí vnitřní zpětné zrcátko.

Běhoun pneumatik se může časem opotřebovat, proto je důležité pravidelně kontrolovat pneumatiky, zda nejsou nerovnoměrně opotřebované, jestli v nich není nízký tlak a zda nevykazují jiné známky poškození. Pokud si některého z těchto problémů všimnete, je důležité nechat je co nejdříve opravit nebo vyměnit.

Pokud je to možné, snažte se vyhnout nečinnosti. Budete-li stát déle než minutu nebo dvě, je lepší motor vypnout, abyste šetřili palivo.

Bezohledná nebo agresivní jízda může způsobit zbytečné opotřebení vozidla, proto se snažte jezdit opatrně a vyhýbejte se prudkým rozjezdům a zastavením. Díky tomu může váš vůz vydržet déle, a navíc ušetříte peníze za palivo.

Dodržováním těchto jednoduchých rad můžete svému vozu pomoci vydržet mnoho let. Pravidelná údržba, opatrná jízda a několik dalších jednoduchých kroků může pomoci udržet váš vůz v efektivním provozu a dlouhodobě vám ušetřit peníze.

Publikováno: 31. 12. 2022

Kategorie: Auto-moto

Autor: Ivana Kolářová