Spojit kuchyň s obývákem či nespojit kuchyň s obývákem?

Obsah článku:
  1. Výhody 
  2. Nevýhody 
To je to oč tu běží. Máte malou kuchyň, do které se sotva vejde kuchyňská linka a o jídelním stole a židlích si můžete nechat jen zdát? Cítíte se v kuchyni odtržená/ý od rodinného a televizního dění? Pak spojte kuchyň s obývákem a už o nic nepřijdete, tedy maximálně o jednu zeď, ale výměnou dostanete velký taneční prostor a přehled o všem, co se doma šustne.
Výhody 
Výhodou tohoto spojení je v prvé řadě větší prostor. Propojením vznikne místnost s 20 až 30 m² a na tomhle obrovském prostoru se už konečně můžete vyřádit. Konečně si dopřejete tmavší odstíny barev, které by dřív Váš krcálek ještě opticky zmenšily. Budete si navíc moct pohrát s rozložením nábytku, který dřív prostě musel být na tom "svém" místě, ať se Vám to líbilo nebo ne. Jste rádi, že ta překážející zeď či příčka je fuč, ale přesto by to chtělo nějaký předěl? Takovým efektním předělem může být bar, kuchyňský ostrůvek nebo jídelní stůl. Ovšem s propojením místností by jste se měli postarat o sladění kuchyňského a obývacího nábytku. Například kuchyňská linka by měla mít stejný dekor jako obývací stěna nebo knihovna apod. Při tom spojování místností a stylů nezapomeňte, že i osvětlení by mělo vyznávat pouze jeden styl. Odteď už nebudete pouhou posluhovačkou při oslavách a návštěvách, která byla uvězněná v kuchyni, zatímco se ostatní (včetně partnera) bavili v obýváku. Odteď už budete moci připravovat občerstvení a zároveň se budete moci věnovat i návštěvě a třeba ji můžete i trochu "zapřáhnout". Společné kuchtění má ve světě spoustu příznivců, tak si z toho můžete udělat trendy oživení a ještě si ulehčíte přípravu občerstvení.
Nevýhody 
Ostatně jako všechno, má své nevýhody i spojení kuchyně s obývákem. Jde hlavně o nákladnou výměnu spotřebičů. V obývacím pokoji trávíme nejvíce času a pokud nechceme, aby nás obtěžovaly výpary z vaření a hluk z digestoře, budeme si muset koupit výkonnější stroj, který utáhne čistění vzduchu ve velké místnosti a přitom není hlučný. Když máte kuchyňo-obývák tak Vám obyčejná recirkulační digestoř stačit prostě nebude. Místo ní budete potřebovat odtahový (komínový) odsavač par. Tento typ i jeho instalace je samozřejmě dražší a náročnější. Ani myčka, klasická a mikrovlnná trouba by neměly příliš hlučet, jinak v obývací části neuslyšíte ani televizi ani vlastní slovo. Další nevýhodou je, že když u Vás přespí návštěva v obývacím pokoji, budete ji rušit při přípravě snídaně. U dvou a třípokojových bytů navíc spojením ztratíte jednu místnost a to znamená, že teď už se před svojí drahou polovičkou budete moci schovat leda do ložnice a nebo na záchod. Řešením však mohou být posuvné dveře, které Vám vytvoří otevřený nebo uzavřený prostor podle Vaší nálady.

Publikováno: 27. 08. 2012

Kategorie: Kuchyně | Obývací pokoj

Autor: Vladka Třešňáková