Jaké obklady do kuchyně?

Keramické obklady do kuchyně
Tak to je stará dobrá klasika.  Ať už máte moderní kuchyň nebo dáváte přednost dřevěným dekorům, keramické obklady seženete na tu i na onu variantu. Mějte však na paměti, že na věcech jako jsou obklady do kuchyně se nemá škrblit. Právě kuchyně vyžaduje kvalitní materiály kvůli páře z vaření. A jak se takové kvalitní obklady poznají? Obklady i dlažby mají určité vlastnosti, které se hodnotí číslem. Při nákupu obkladů by jste měli znát jakost (nejlepší je I. jakost), otěruvzdornost (nejlepší je V.) a protiskluzovost (nejlepší je V.).  U podlah se dále informujte jestli jsou mrazuvzdorné a jaká je nasákavost materiálu, to je podstatné hlavně u dlažby do koupelen nebo u venkovní dlažby). Keramické obklady do kuchyně můžou mít lesklou, polomatnou nebo matnou glazuru a jednobarevné nebo vícebarevné provedení. Obklady mohou být dále ozdobeny ruční malbou nebo různými technikami. Oblíbený je i cihlový design, který imituje cihlový obklad. Co se týče údržby keramických obkladů, jde to celkem snadno, pokud máte ten správný čistící přípravek nebo parní čistič. Ale i tak, bílou spárovací hmotu by si zvolil jedině blázen. Jestli si chcete mytí kuchyňských obkladů, co nejvíce zjednodušit, vyberte si obklady s lesklou glazurou. U čištění obkladů s matnou glazurou si totiž dáte do těla, než je pořádně vyčistíte. Ovšem nejhorší čištění u všech obkladů a dlažeb je čištění spár. Na to myslete už při výběru spárovací hmoty. I když bílá vypadá u tmavších obkladů velice efektně, po praktické stránce je to děs. Proto si raději vyberte nějakou tmavší spárovací hmotu, kterou zamaskujete nějaký ten šplíchanec od přepáleného tuku. Existují sice obklady beze spár (tzv. na sraz), ale ty nejsou zrovna ideálním řešením do kuchyně.
Mozaika
Ta už sice není tak populární jako v minulých letech, ale pořád má mnoho svých příznivců. Mozaika je moderním a designovým vylepšením Vaší kuchyně. A správně zvoleným typem a barvou mozaiky, můžete prostor kuchyňské linky opticky zvětšit nebo zmenšit. Navíc nabídka se rozšířila a už si můžete koupit mozaiku nejen z keramiky, ale také z kamene, mramoru nebo ze skla. Dále máte na výběr matné i lesklé dlaždice s neglazovaným i glazovaným povrchem. Mozaika je sice hezká věc, ale také celkem nákladná. Pokud by byla celá "mozaiková kuchyně" nad Vaše finanční možnosti, můžete použít mozaiku jako listelu v kombinaci s keramickými obklady do kuchyně. Vypadá to velice zajímavě.
Skleněné obklady
I když už jsou skleněné obklady nějaký ten pátek na trhu, jsou nejmodernějším trendem v oblasti obkladů. Na našem trhu si můžete vybrat smaltovaná kalená skla Lakobel, Colorbel nebo ERTEX Color. Vybrat si můžete z velké palety barev a někde namíchají barevný odstín přesně pro Vás. Tyto skleněné obklady jsou vyráběny tak, aby vydržely vysoké teploty při vaření a pečení, tudíž je můžete umístit i za sporák nebo za sklokeramickou desku. Pro každý případ jsou opracovány stejnou technikou jako bezpečnostní sklo a tudíž se sklo při případném rozbití nerozsype. Skleněné obklady do kuchyně se buď lepí na zeď pomocí speciálního lepidla nebo se přichytí pomocí lišty. Velikou výhodou je snadná údržba, díky absenci spár a snadnému čištění skla. Naopak nevýhodou je cena. Připravte si hodně naditou peněženku, ale když už se rozhodnete pro skleněné obklady, rozhodně nebudete litovat! Rozzáří a zmodernizují celou Vaší kuchyň. Jestli máte nějaké peníze navíc, můžete si objednat i skleněné obklady s grafikou, ale to už se budete opravdu hodně rozmazlovat.      

Publikováno: 23. 08. 2012

Kategorie: Kuchyně

Autor: Vladka Třešňáková