Cvičení

Spinning

Pokud máte rádi cyklistiku, ale povětrnostní podmínky vám zrovna neumožňují kolo vytáhnout na cesty, nebo ji chcete kombinovat s indoor cyklistikou, či nemáte mnoho času a večer po práci, kdy je již tma, je spíše zvýšené riziko karambolu než požitku z jízdy, anebo byste rádi nějakou aktivitu pro redukci váhy, je spinning ideální volbou.

Jedná se o cvičení ve skupině na stacionárních kolech (= spinnerech), neboli trenažérech velmi podobných rotopedu. Obvykle je doprovázeno hudbou, která určuje tempo, a celé se odehrává pod vedením instruktora.

Otcem spinningu je Jonathan Goldberg, známý také jako Johnny G. Jonathan je vrcholovým cyklistou původem z Jihoafrické republiky. Kolo bylo jeho vášní již od mládí. Je držitelem rekordu v 554 mil (zhruba 886,4 km) dlouhém non-stop závodu napříč Arizonou, který ujel za 29 hodin 46 minut, který dosud nebyl překonán. Při tréninku pro závod „Race Across America“, jehož délka je 3.000 mil (cca 4.800 km), aby mohl být nablízku své těhotné manželce a zároveň usilovně trénovat, zkonstruoval si prototyp spinningového kola doma v kuchyni. Tento způsob tréninku si záhy oblíbili i jeho známí a kamarádi a stal se z toho cílený kurz pro přátele i další klienty v jeho garáží, až se spinning rozšířil na celosvětový trend.

Podobně jako má kolo přehazovačku, i u spinneru si lze volit různou zátěž, není tedy nic neobvyklého, pokud na kurzech vedle sebe šlapou dva lidé s naprosto jinou obtížností. Instruktor vás navíc povzbuzuje a aby to nebylo jednotvárné, říká vám, zda máte zrychlit, jet ve stoje či v sedě. Spinning je velmi účinné kardiovaskulární cvičení a má vysoký energetický výdej. Procvičují se hlavně svaly nohou a hýždí, ale také paží a trupu. Cvičení je určeno mužům i ženám všem věkových kategorií, neboť nezatěžuje kloubní systém má výhodu v nenáročnosti na choreografii, není třeba si pamatovat složité kroky či pohyby. A i když má člověk mnohdy pocit, že již nemůže, právě to, že se jedná o skupinovou aktivitu, je poměrně dobře motivován ostatními cvičenci a rovněž instruktorem.