Koncové měrky zajistí spolehlivé měření ve strojírenství

Pokud se vaše firma soustřeďuje na výrobu nejrůznějších kovových a dalších dílů, u nichž je zapotřebí dbát na maximální přesnost, pravděpodobně se neobejdete bez používání kalibrů a koncových měrek. Právě koncové měrky jsou jako měřidla dokonale přesné, pořídit se přitom dají v mnoha variantách.

Význam koncových měrek

Koncové měrky se aplikují zejména ve strojírenské výrobě. Dokážou detekovat odchylky od požadovaných rozměrů, a to až v řádech tisícin milimetrů. Měření tímto způsobem je sice poněkud zdlouhavější, výsledkem je však naprostá preciznost.

Druhy koncových měrek a jejich dělení na stupně

Ve specializovaných obchodech lze narazit na klasické kalibrační měrky. Zakoupit je lze například na webu meridla.cz – koncové měrky. Pro dokonalá laboratorní měření se používají zejména koncové měrky, jež spadají do 0. stupně. Pro kalibrování měřidel se pak hodí koncové měrky 1. stupně. V dílnách je rovněž možné využívat méně přesné koncové měrky 2. stupně. Údaje o tom, do jakého stupně konkrétní produkty spadají, by měl vždy prodejce zřetelně uvádět, jde totiž o jeden z nejdůležitějších parametrů. Na webu meridla.cz tyto podstatné informace samozřejmě nechybějí.

Materiály, z nichž se koncové měrky dělají

Moderní koncové měrky se vyrábějí hlavně z keramických materiálů, což zajišťuje onu vysokou přesnost. Kromě toho se používá ještě kalená ocel, díky níž jsou koncové měrky odolné vůči poškození, přičemž si zachovávají potřebnou minimální tepelnou roztažnost. Ani tyto údaje byste při nákupu neměli opomenout. S koncovými měrkami budete mít jistotu, že ve vaší firmě nebude docházet ke zbytečně nadměrné výrobě zmetkových součástek a dílů, což se pozitivně projeví na ekonomice společnosti. Kromě měrek je samozřejmě vhodné používat také kalibry, případně další druhy měřidel.

Publikováno: 28. 09. 2021

Kategorie: Technika

Autor: Ivana Kolářová