7 věcí, které byste měli zvážit při koupi párty stanu

Dnešní trh je plný párty stanů. Zvolíte si je podle svých možností, vyhovující velikost, barvu atd. Mimo tyto zjevné záležitosti je ale třeba se zamyslet ještě nad další problematikou. Jedná se o drobnosti, které ale mohou být činitelem, podle kterého si nakonec zahradní stan koupíte. Z různých zdrojů jste zahrnuti základními informacemi, podle kterých vybírat. Takže ještě před tím, než učiníte finální rozhodnutí, přečtěte si i tyto další věci, které je potřeba zvážit. Zdá se to jako snadné, vybrat si svůj zahradní stan, ale opak je pravdou.

1. Povolení

Spousta měst a obcí vyžadují, abyste před tím, než si postavíte párty stan, získali povolení. Tato problematika je tím důležitější, čím větší je váš stan. Proč tomu tak je? Obce a města se tak snaží o tom, abyste zajistili veškeré bezpečnostní standardy, a to nejen pro vás a vaše hosty, ale také pro okolí. Velké párty mohou být hlučné, mohou omezovat někoho jiného a podobně. Někdy budete potřebovat jen dokument, který dovoluje konání vaší párty ve veřejných prostorách. U větších večírků ve stanu na párty ale můžete potřebovat potvrzení od místních hasičů. Tato povolení se liší město od města, takže si nezapomeňte předem zjistit, co vše budete potřebovat. Všechny tyto informace si zjistěte již před koupí stanu, abyste se ujistili, že nebudete muset podstupovat extrémně náročnou byrokracii.

2. Certifikát na oheň

Tento dokument potvrzuje, že váš zahradní stan na párty je vyroben z tkaniny, která je odolná proti šíření plamene a splňuje určité požární předpisy. Má tento certifikát každý stan? Pokud váš párty stan, toto potvrzení o hořlavosti nemá, asi není dobrý nápad, abyste si jej koupili. Proč? Za prvé, nemáte žádnou záruku, že je bezpečný k používání a za druhé může být problematické (ne-li nemožné) získat potřebná povolení uvedená v bodu 1. Dokonce, i když plánujete koupi párty stanu nejen pro venkovní párty, ale také pro vnitřní využití (jako je například předvedení zboží na veletrhu), může organizátor akce tento certifikát vyžadovat.

3. Extrémní počasí

Nikdo z nás nechce ani pomyslet na to, že by vaše venkovní párty byla omezená nepříznivým počasím. Déšť, nebo přílišné horko může znamenat nepříjemnosti na vašich zahradních večírcích. Výrobci párty stanů se sice snaží, ale ani ten nejsilnější párty stan nemůže poskytnout tu samou ochranu, jako kamenné budovy. Pozor: V případě extrémních větrů, nebo pokud je bouřka s blesky, váš stan na párty se může stát nebezpečným. V takovém případě bude potřeba hosty evakuovat do bezpečného prostoru. Proto je dobré zjistit si předpověď počasí před akcí.

4. Vodotěsný vs. voděodolný

Snad všechny druhy stanů jsou označeny jako vodotěsné nebo voděodolné (možná se vám bude hodit i výraz v angličtině pro tyto dva pojmy, které jsou častokrát zaměňovány – vodotěsný stan je označován jako waterproof a voděodolný jako water-resistant). Jaký je rozdíl? Vodotěsné modely zcela nepropouští vodu, obvykle v důsledku speciálního materiálu nebo dodatečného povlaku na stan. Voděodolné modely na druhou stranu, jsou schopny zpracovávat velké množství vlhkosti, ale jsou stále zranitelné vůči pronikání vody a škodám v souvislosti s touto vodou.

5. Opravy a propojovací soupravy

I dobře postavené kvalitní párty stany, které jsou skladovány v souladu s udržovacím řádem stanu, mohou po čase utrpět drobné oděrky či díry. To ale neznamená, že byste je měli automaticky vyměnit celé. Opravné sady, označované také jako propojovací soupravy, vám umožní snadno opravit menší škody. Tyto sady obsahují kousky látky stanu, lepidlo a potřebné instrukce. Důležité: Když kupujete tento typ sady, je důležité zaměřit se na značku. Pokud kupujete sadu od jiného výrobce než od toho, kde jste párty stan koupili, máte velkou šanci na to, že se netrefíte do stejného materiálu – ať už mluvíme o materiálu samotném či jeho barvě. Ve většině případů výrobce takovéto opravné sady nabízí, pokud ne, informujte se před koupí o komptabilitě opravného materiálu k vašemu stanu.

6. Čisticí prostředky

Potřeba údržby vašeho stanu na párty se bude lišit v závislosti na jeho materiálech. Ale téměř všechny stany vyžadují nějaký druh pravidelného čištění. Není nutné používat výrobky vyrobené speciálně pro stany, ale je velmi důležité postupovat podle doporučení výrobce párty stanu. To znamená: Používat pouze takové čisticí prostředky, které jsou vhodné pro materiály párty stanu.

7. Skladování a tašky na přenášení

Mnoho stanů na párty již tašky k přenášení obsahují. Pokud ne, možná budete chtít do nich investovat. Taková taška je nejen vhodná k přenášení, ale také ke skladování, aby se zabránilo ztrátě součástek. Na trhu je poměrně málo druhů těchto tašek, ale prodávají se v plátěné podobě, tvrdé či na kolečkách. Pozor: Před koupí tašky na přenášení se ujistěte, že kupuje tašku vhodnou pro váš typ a velikost párty stanu. Veškerá tato příslušenství a náhradní díly k párty stanům najdete na eshopu Renegad.cz!

Publikováno: 20. 02. 2017 / Aktualizováno: 31. 07. 2023

Kategorie: Bydlení

Autor: Ivana Kolářová