Hrníčky aneb Tajná láska každého z nás

Většinou máme doma hrníčků hodně, ale z každého dalšího máme vždy radost. Připomíná nám osobu, která nám ho darovala nebo místo, kde jsme ho koupili. Nebo jsme si prostě jen oblíbili jeho tvar a káva nám z něj chutná nejlépe.

Na kávu i čaj

Asi každý z nás má svůj oblíbený hrnek, na který nedá dopustit. Připravujeme si do něj čaj nebo kávu podle chuti a rádi se k němu vracíme. Oblíbené jsou keramické hrnky, třeba i s různými vzory a nápisy, které mají většinou velikost “tak akorát”. Milovníci čaje preferují hrnky větší, aby se do nich vešlo více jejich oblíbeného nápoje, a tak mají i 400 nebo 500 mililitrů. Naopak pro přípravu kávy většinou volíme porcelánové hrníčky maximálně o objemu 200 mililitrů, ale samozřejmě, najdou se i výjimky. Tu správnou velikost hrnku si většinou volí každý sám. Na dovolené nebo třeba služební cestě pak můžeme cítit lehký diskomfort, když mají hrníčky jinou velikost, než na jakou jsme zvyklí.

Stále jich je málo

Hrnky patří do lehce kontroverzních témat i v rámci rodiny. Někdo je má opravdu rád a potřeboval by na ně třeba dvě poličky, druhý si vystačí se svými pár hrnky, které střídá. Přesto však v domácnostech stále přibývají. Protože nás každý další zkrátka okouzlí, nebo nám ho někdo daruje pro radost. Ať jsme sebeopatrnější, čas od času se může některý kousek nádobí rozbít, hrnečky nevyjímaje. I proto si nové kousky vždy “obhájíme” a každý hrneček najde na poličkách své místo. Při rozšiřování sbírky vašich hrníčků myslete na různé příležitosti, při kterých je využíváme. K slavnostnějším příležitostem, nebo pro návštěvy, volíme menší šálky s podšálky. Vypadají na stole lépe, ba téměř luxusně, a, stejně jako v restauraci, podšálek ochrání ubrus či stůl při případné nehodě. V kuchyňské polici se vždycky místo pro ještě jeden nový hrneček najde. Patří zkrátka mezi oblíbené vybavení, které má svůj význam i pro vnímání domova. Tam, kde máme svůj hrnek, tam jsme doma.

Publikováno: 31. 07. 2022

Kategorie: Bydlení

Autor: Ivana Kolářová