Obývací pokoj

Zahřejte se levně a stylově pomocí ozdobných panelů

Brzy přijdou krušné časy, hlavně pro ty, kteří žijí v paneláku. Je to takový lehčí podzim, kdy je přes den celkem teplo, ale večer začne přituhovat. Chcete si pustit topení, ale ouha, ono ještě nepremává. Když bydlíte v domě, máte topení ve svých rukách, ale v bytě jste odkázáni na milosrdnost teplárny nebo domovníka. Pak nezbývá než si pustit přímotop nebo koupit obraz, ale ne tak ledajaký.

Řešením jsou kamenné, skleněné nebo topné panely připomínající obraz.

Výběr je veliký

Tyto ozdobné panely jsou k dostání v mnoha velikostech a provedeních. Do moderních interiérů se hodí skleněné panely, jejichž přední stěny jsou vyrobené z bezpečnostního tvrzeného skla o tloušťce dvanáct milimetrů. Vybrat si můžete z několika barevných provedení a to včetně zrcadla. Jestliže se bojíte, že budete mít akorát víc práce s leštěním, sáhněte raději po panelech z mramoru. Tyto panely nesou leštěnou mramorovou desku, která je určená k pověšení na zeď. Na ozdobné panely se dají přidělat nožičky a budete tak mít stojací provedení.

Skutečným uměleckým dílem jsou ozdobné radiátory v podobě obrazů. Můžete si vybrat výrobcem dané motivy, nebo dodat svoji fotku nebo kresbu. Aby byl „obraz“ dokonalý, nechte si ho osadit rámem, který si rovněž můžete vybrat z několika variant.  Cena těchto „hřejivých obrazů“ začíná na 6 500 Kč.

Jak to vlastně funguje?

Ozdobné panely se od klasických radiátorů liší svým vzhledem, ale také způsobem vytápění. Ozdobné panel vydává sálavé teplo. Tepelné paprsky ohřívají přímo stěny, předměty a také nás. Vzduch se ohřívá od nahřátých zdí a předmětů. Tento druh infratopení je čtvrtým nejúspornějším způsobem vytápění, hned za tepelným čerpadlem, dřevěnými peletami a černým uhlím. Na rozdíl od nich je však infratopení bezpracné a pořizovací náklady jsou mnohem nižší než u tepelného čerpadla.

Stejně jako  u radiátorů, i tady musíte výkon panelů přizpůsobit velikosti místnosti. Doporučuje se výkon 20 – 25 wattů na jeden m³. Což znamená, že  místnost s plochou 20 m² a výškou 2,6 m potřebuje 1 000 – 1 250 wattů. Tyto údaje platí pro ty, kteří vytápějí byt či dům pouze s infrapanely. Pokud budete používat infrapanely pouze pro doplňkové teplo, bude spotřeba energie samozřejmě nižší. Asi jedinou nevýhodou je, že teplo z infrapanelů nemůžeme dveřmi pustit do další místnosti. Platí, že na každou místnost musí být jeden panel.