Cena zlata je pro Čechy oříšek

Češi se pustili do investování do zlata. Pochopili výhody nákupu fyzického zlata za dříve na bankovních účtech držené úspory. V čem ale tápou, je, kolik vlastně zlato stojí. Zmatek v tom dělají obchodníci s nadhodnocenými maržemi.

Vyhněte se zbytečně prodraženému zlatu. Jde jej koupit i výhodně

Minule jsem slyšel názor, že se dá investiční zlato koupit levněji v Německu, či dokonce v Rakousku. Protestoval jsem, protože to není pravda. Musíme jej jen nakoupit u správného obchodníka. Cena zlata by v základu měla vycházet z ceny zlata na komoditní trhu. „Slitek ze stejné rafinérie, stejné hmotnosti a stejné ryzosti by měl mít ve stejné prodejní lokalitě i stejnou prodejní cenu,“ komentuje Pavel Trtík z e-shopu Zlate-mince.cz a majitel několika kamenných prodejen s investičním zlatem v České republice i na Slovensku. Současně ale potvrzuje, že to tak není. Cena zlata mezi nejlevnějším a nejdražším obchodníkem se liší i o 10 %. Rozhodně tedy doporučuje nehlídat si při nákupu zlata jenom aktuální cenu na komoditní burze, ale rovněž cenu u konkrétního obchodníka. Nakupovat pak u těch s nejnižší cenou a současně s dlouholetými zkušenostmi na trhu. K těm patří i jeho společnost.

Patrioti mají smůlu

Nechcete investiční zlato z dovozu? Tak to vás zklamu, žádná česká mincovna totiž investiční zlato nevyrábí. I proto se u nás prodávají zejména švýcarské investiční slitky. Investiční zlato nenakoupíte ani slovenské - mezi producenty světově uznávaných zlatých cihliček nepatří ani žádná slovenská mincovna.

Nenechte se nalákat na jiné zlato než investiční

Investiční zlato, které má schopnost dlouhodobě zachovávat hodnotu našeho majetku má pouze dvě podoby – jde o investiční zlaté slitky investiční zlaté mince. Nenechte se přemluvit na alternativní investice do zlata, kde však zlato fyzicky nevlastníte. Může jít o akcie zlato těžících firem, finanční produkty spekulující se zlatem i spoření do zlata. Vhodné nejsou ani zlaté šperky či surové zlato. Pozor též na slitky nejasného původu.

Publikováno: 27. 11. 2021

Kategorie: Finance

Autor: Ivana Kolářová