Stažení závěrečné práce z internetu je podvod. Zjednodušte si psaní jinak!

Zatímco někdo se na psaní seminární či závěrečné práce vyloženě těší, jiný si nad ní příslovečně vyláme zuby. Pokud patříte do druhé skupiny a z určitého důvodu nemůžete úkol vypracovat včas, možná vás napadlo, že si to usnadníte okopírováním tematicky podobné práce, kterou stáhnete na internetu. Nedějete to – plagiát bude odhalen a viník (vy) potrestán.

Jak se na plagiátorství dívá legislativa?

Plagiátorství upravuje mezinárodní norma ČSN ISO 5127-2003, podle které je „plagiát představením duševního díla jiného autora, půjčeného nebo napodobeného vcelku nebo zčásti, jako svého vlastního“. Autorský zákon sice s termínem plagiát nepracuje, ovšem přesto se viník vystavuje riziku pokuty a dokonce i odnětí svobody. V souvislosti s vypracováním závěrečné práce to většinou neplatí – kopírovače však postihne škola, pro kterou je odhalení podvodu velmi snadné.

Mocné algoritmy jako kladivo na plagiátory

Především vysoké školy nemají opisování v lásce. Studenti musí dle zákona práce odevzdávat v elektronické podobě a zveřejňovat je v databázi. Je proto otázkou chvilky je porovnat a odhalit stejné pasáže. Co se týče možného postihu, vždy záleží na disciplinárním řádu konkrétní instituce. A zatímco drobné přestupky, jako je například opomenutí citace, se většinou obejdou bez trestu, v případě vážnějšího provinění se již student sankci nevyhne. Může se jednat o napomenutí, podmínečné i úplné vyloučení.

Nechte si připravit podklady, ušetříte čas i nervy

Pokud jste ve stresu, protože vaše seminární, balakářská či diplomová práce má být za pár dní hotová, ale vy jste ještě ani nezačali, nechte si připravit kvalitní podklady, ze kterých následně vypracujete finální výstup. Psaní podkladů pro bakalářské práce či jiné zmíněné závěrečné práce je zcela legální a etické. Více informací najdete na profipodklady.cz.

Publikováno: 20. 07. 2019

Kategorie: Vzdělání a seberealizace

Autor: Ivana Kolářová