Kalibry jako nejlepší pomocník pro rychlé měření

Kalibry nemají žádnou stupnici, přesto se používají k měření. Nemůžeme je zařadit mezi úplně klasická měřidla jako například posuvné měřítko, svinovací či krejčovský metr, přesto se ve výrobě používají velmi často a hodit by se mohly i některým domácím kutilům. Je spousta odvětví, u nichž záleží na každém milimetru. Jedním z nich je strojírenská výroba, kde se právě nejčastěji kalibry využívají.

Co jsou kalibry a jak si je představit?

Kalibr je jednoduchá pomůcka, která vám dokáže říct, zda jsou rozměry daného výrobku v pořádku, či nikoliv. Neprozradí vám, o kolik milimetrů jste se s rozměrem spletli, dokáže rozeznávat jen binární stav: odpovídá/neodpovídá. Existuje jich rovnou několik druhů. Dobrým příkladem je válečkový kalibr, který se využívá k ověřování rozměrů vnitřních průměrů. Typicky mívá dvě strany, jednu dobrou a druhou zmetkovou. Na tu dobrou musí jít výrobek nasadit a na zmetkovou nikoliv. Je-li tomu tak, rozměry jsou správné. Jestliže nejde nasadit ani na jednu, dá se rozměr ještě opravit. Jde-li nasadit na obě, jde o neopravitelný zmetek. Kalibr může být také jednostranný, oba rozměry jsou na jedné straně. V takovém případě je však omezená hloubka měření. Dále existuje například ještě závitový či třmenový kalibr. Závitový měří závity a třmenový ověřuje vnější rozměry, jako jsou průměr a délka.

Kalibry se nepoužívají jen ve velkovýrobě

Vzhledem k tomu, že je každý kalibr vyroben na konkrétní rozměr, se tato pomůcka vyplatí používat zejména ve velkovýrobě. Dokáže hodně urychlit práci, odečíst údaj z posuvného měřítka trvá déle než nasadit kalibr. Při klasickém měření navíc hrozí lidská chyba při odečítání hodnoty. Přesto si najde své využití i u domácích kutilů. Závity jsou normované, takže pokud je často vrtáte, mohl by se vám vyplatit závitový kalibr. Velkou nabídku kalibrů skladem hned k odeslání najdete například v e-shopu Michovský tools. A kdybyste u nich neobjevili, co hledáte, dokážou vám vyrobit kalibr na míru třeba podle výkresu.

Publikováno: 22. 03. 2020

Kategorie: Technika

Autor: Ivana Kolářová