Soused musí o demolici vědět, informujte ho

Demolice, bourací práce, odstranění domu. Není to rozhodnutí jednotlivce, měli byste kontaktovat všechny, kterých se to týká. Bohužel se na to často zapomíná a způsobuje to mnohé potíže a časové prodlevy.

Ne/očekávané trable

Můžete sice namítnout, že demolice je jen a jen vaše rozhodnutí. A do určité míry máte pravdu, ale než započnou bourací práce, je nutné poptat se sousedů, jaký k vašim záměrům mají postoj. Většinou kladný, není totiž důvod, aby vám bránili. Najdou se ale i tací, kteří mají celou řadu otázek, dělají problémy, snaží se celý proces zdržovat a komplikovat. Někdy jsou jejich připomínky zbytečné a obtěžující, jindy mají pravdu a dost možná vás přivedou i na něco, co byste jinak přehlédli. Soused j v celém procesu stejně důležitý jako výmaz z katastru nemovitostí nebo odvoz suti. Musí být. Pokud vám dá soused povolení k demolici (a následné stavbě) na první dobrou a bez průtahů, máte vyhráno. Hroutit se ale nemusíte ani v případě, že bude dělat cavyky a demolici a stavebním zásahům bránit. Rozhodně to neznamená, že bourací práce bude blokovat a vy nebudete moct postupovat.

Našlapujte potichu

Ideální postup je ten, že informujete souseda nejdříve ústně a potom mu pošlete veškeré dokumenty, potvrzení a záměry doporučenou poštou s dodejkou. Jakmile vám přijde informace o převzetí, můžete začít bourat. Soused, má-li výhrady, bude muset vše dokazovat na stavebním úřadu, kde se budou jeho připomínkami zabývat a v případě oprávněných obav a pochybností budou kontaktovat přímo vás. Pokud zvolíte profesionální firmu, která má mnohaleté zkušenosti, hned v začátku si nemovitost proklepla a zhodnotila, jaké jsou možnosti. Riziko, že by soused uspěl, jsou tedy minimální a vy můžete směle pokračovat v demolici. Je ale jasné, že názorový nesoulad je zásahem především pro psychiku a sousedské spory ničemu neprospívají. V tomto případě je ale lepší vydat se oficiální cestou a vynechat pokusy o domluvu nebo hádky a přesvědčování.

Publikováno: 30. 08. 2022

Kategorie: Bydlení

Autor: Ivana Kolářová