Praktické tipy, jak nejlépe využívat dešťovou vodu

Dešťová voda je cenným zdrojem, který lze využít k různým účelům v domě i na zahradě. Snížíte díky ní účty za vodu, odlehčíte životnímu prostředí, a dokonce napomůžete rostlinám k lepšímu zdraví. V tomto článku najdete jen některé z mnoha způsobů, jak s dešťovkou nakládat ku prospěchu v různých oblastech každodenního života.

​Zalévejte zahradu

Dešťová voda přirozeně neobsahuje soli a minerály, a proto je ideální pro zalévání zahrady. Dešťovka je pro rostliny vhodnější než voda z kohoutku, protože je měkčí - což znamená, že nepoškozuje kořeny rostlin a nezpůsobuje usazování nadměrného množství minerálů v půdě.

​Čistěte okna a auta

Dešťová voda představuje skvělý způsob, jak umýt okna a auta bez použití agresivních chemikálií. Je dostatečně šetrná, aby se dala použít na skleněné i kovové povrchy. Samozřejmě ji stejným způsobem využijete i při čištění povrchů v domácnosti.

​Vyčistěte příjezdovou cestu nebo terasu

Dešťovou vodu lze použít k čištění příjezdové cesty nebo terasy. Opět jde o vynikající způsob, jak zdarma odstranit nečistoty, prach a pyl bez použití drsných chemikálií.

​Splachujete toalety

Dešťovka může posloužit i při splachování toalet. Snížíte díky ní množství vody, které spotřebujete z vodovodního řádu vaší domácnosti. Podle World Toilet Organization použije průměrný člověk toaletu zhruba dva a půl tisíckrát za rok, což znamená zhruba 15 tisíc litrů.

​Zalévejte trávník

Zalévání trávníku spolkne poměrně velké množství vody. Dešťovka je zdarma, a navíc dostatečně šetrná (nezpůsobuje nahromadění hnojiva), takže trávníku svědčí.

​Praní oblečení

Dešťovou vodu lze použít i k praní oblečení. Opět jde o chytrý způsob, jak snížit pravidelné účty za vodné a také se nepřeplácet za prostředky pro změkčení vody.

​Naplňte své jezírko nebo bazén

K napuštění jezírka nebo bazénu jsou zapotřebí tisíce litrů vody. Díky dešťové vodě to lze udělat bezplatně. Nezapomeňte však, že i dešťová voda v bazénu následně vyžaduje obvyklou údržbu. Pokud jste z možností využití dešťové vody nadšení stejně jako my, neváhejte s pořízením retenční nádrže a začněte se zachytáváním dešťovky co nejdříve.

Publikováno: 10. 01. 2023

Kategorie: Bydlení

Autor: Ivana Kolářová