Pečujeme o ruce, nehty a chodidla

Pravděpodobně si nedokážeme představit, že bychom většinu našich každodenních činností dělali bez rukou. Pracujeme s nimi, gestikulujeme, jíme, tvoříme, dáváme jimi najevo náklonnost. Chodidla nám dělají službu v tom, že nás donesou z bodu A do bodu B, drží váhu našeho těla, protancují s námi noc. Proto bychom jim měli věnovat dostatečnou péči, kterou si bezpochyby zaslouží. V opačném případě hrozí vysušování pokožky a tím její rychlejší stárnutí, plísně, záděry, lámavost nehtů.

U rukou patří k úplnému základu hydratační krém. Je vhodný převážně přes den - nezanechává mastné skvrny, dodá pokožce vlhkost a zjemní ji. V zimě se však doporučuje používat mastnější krémy na olejové bázi či masti. Pokud se potýkáte celoročně s velmi vysušenou pokožkou, lze v drogérii zakoupit bavlněné rukavice, které pomohou hydratačnímu krému, aby se vstřebával postupně celou noc. Alespoň jednou týdně dopřejte svým rukám peeling, abyste se tak zbavili starých a odumřelých buněk. Krom vnější péče se zaměřte i na tu vnitřní, nedostatek vitamínů se projevuje především na nehtech. Obohaťte svůj jídelníček o vitamin B, Beta-karoten, zinek, vápní,k, dostatek bílkovin a také dodržujte pitný režim. Důležité je nevystavovat ruce různým agresivním mycím prostředkům, jako jsou mycí prostředky či savo. V těchto případech noste rukavice anebo si je předem natřete vazelínou, jestli úklidové rukavice nesnášíte.

Pro upravené nehty se vyhýbejte jejich stříhání, dokud není zbytí, a používejte kvalitní pilník. Zarovnávejte je od krajů do středu, aby kopírovaly tvar lůžka. Pokud si nehty pravidelně lakujete, lak odstraňte bezacetonovým odlakovačem. Po jejich úpravě a vytvarování podle Vašich představ, a odstranění kůžičky - vhodnější je manikérské dřívko -, aby se předešlo nepříjemným záděrám, do nich vmasírujte olejíček či výživový gel. Poté už na ně stačí nanést bezbarvý, podkladový lak a překrýt Vaší oblíbenou barvou.

Protože chodidla málokdy bývají na očích tolik jako ruce, většinou jim nevěnujeme takovou pozornost. Ačkoliv i ony si zaslouží pravidelnou pedikůru. Nejlepší je mokrá pedikůra. Ponořte nohy alespoň na deset minut do teplé lázně (v těchto případech by se nohy neměly namáčet ve vodě chladnější než 16°C a teplejší než 35 - 40°C) smíchané s koupelovou solí. Poté osušte a zrohovatělou kůži odstraňte nástroji s žiletkou či pemzou. Na závěr chodidla promasírujeme hydratačním krémem, jehož každodenní použití rozhodně není na škodu a masáž nohou je velmi příjemná věc.

Publikováno: 01. 09. 2012

Kategorie: Péče o ruce | Péče o tělo

Autor: Jakub Králeň