Péče o chodidla

Jsou sice až na samém konci našeho tělo, ale bez nich neuděláte ani krok. Jsou tedy stejně důležitá jako ruce, hlava, oči, proto je zapotřebí věnovat jim pravidelnou a pečlivou péči.

Základem péče o chodidla je každodenní hygiena, přičemž je důležité, aby vaše nohy byly zbaveny potu, pachu a špíny. Po umytí je usušte a to i mezi prsty, neboť tam nejideálnější místo pro všechny bakterie a plísně. Nebraňte se také používání příjemných deodorantů a pudrů. Tyhle přípravky nám totiž pomáhají zabraňovat nepříjemnému zápachu.

Vedle každodenní hygieny svých chodidel nezapomínejte rovněž na péči o pokožku svých nohou. Ta je taktéž důležitá, neboť zvláště kůže na patách je velmi napnutá a postupem času hrubne, takže je více náchylná k praskání. K odstranění hrubé kůže je velmi dobré využívat rašpličku s brusným povrchem. Pomocí této rašpličky lze docílit toho, že naše kůže na patě se může obrousit a zahladit. Současně s ubrušováním rašplí můžeme také používat peelingový krém, který předchází ztvrdnutí kůže.

K péči o chodidla patří taktéž pravidelná úprava nehtů, kterou bychom neměli zanedbávat. Pokud máte nehty příliš tvrdé, zastříhávejte je až po koupeli. Čas od času je dobré svěřit úpravu nehtů zkušenému pedikérovi.

Na závěr ještě pár rad a doporučení. Pro lepší komfort chodidel je zapotřebí střídat obuv a pravidelně si vyměňovat ponožky a punčochy. Nohy také potřebují větrat a proto je vhodné, abyste každý den chodili aspoň chvíli bez bot a bez ponožek. V případě vzniku plísně konzultujte vzniklý problém s dermatologem. Na unavená chodidla používejte chladící ledové gely nebo bylinkové krémy. Tyhle přípravky vám vaše chodidla osvěží a uleví. Naopak na zrohovatělou kůži používejte speciální přípravky, které zjemní a odstraní tvrdou pokožku na chodidlech.

Publikováno: 29. 09. 2011

Kategorie: Jak na to

Autor: Dita Válková