Likvidace škůdců

Máte plné zuby kupované zeleniny a ovoce, která je naplněná chemikáliemi? Pak vám nezbývá nic jiného než si vitamíny sami vypěstovat. Ale co, když plody Vaší práce napadnou škůdci? To se stejně nějaké té chemii nevyhneme. Omyl! I na breberky můžete jít s přírodní likvidací díky aromatickým rostlinám jako je levandule, rozmarýn aj. Tyto rostliny produkují éterické oleje, které naruší smyslové vnímání škůdců. Přesně tak se zbavíte mšic na růžích a fazolích. Na mravence platí několik větviček levandule, které položíte na mraveniště. To zopakujte po třech dnech. A tady naleznete několik dalších typů na likvidaci škůdců bez chemie:
Kapradinový zákvas
Mšice krvavá, kterou poznáte i podle vatovitých hnízd, často napadá ovocné stromy. V boji s ní Vám pomůže kapradinová jícha. Tu připravíte tak, že deseti litry vody zalijete jeden kilogram listů kapraď samce. Poté necháte vše kvasit a až tento "lektvar" přestane pěnit, přidáte vodu v poměru 1:10. Tento přírodní přípravek můžete použít i na slimáky a nezředěná verze se hodí jako zimní postřik proti přezimujícím škůdcům a proti rzi.
Česnek není jen na upíry
Česnek ochrání okurky před škůdci. Nezáleží, jestli pěstujete okurky ve skleníku nebo pod fólií na záhonu, česnekový odvar využijete všude. Aplikujte ho každých pět dní po dobu šesti týdnů a nebudete se muset bát, že plíseň sežere okurky dřív než Vy. Odvar z česneku můžete použít jako prevenci nebo jako lék na již napadené okurky.
Skelná vata
Pás skelné vaty o šířce 20 cm omotejte kolem kmene stromu a připevněte ho drátem. Vatu načechrejte nožem a tím uděláte hrubší strukturu, do které se budou zachytávat škůdci s drsným tělem. Nebojte se, užitečný hmyz snadno proleze.

Publikováno: 03. 05. 2012

Kategorie: Nezařazené

Autor: Vladka Třešňáková