Jak vybrat dětskou postýlku?

Chystáte se na příchod potomka? Tak to Vás čeká pořádný maraton po obchodech s oblečením a veškerou výbavičkou pro miminka. Rozhodně to není levná záležitost, a proto se většina rodičů snaží šetřit, kde se dá. Ale bohužel kolikrát šetří tam, kde to je nejméně vhodné. Třeba když z půdy nebo ze sklepa vytáhnou letitou dětskou postýlku a to včetně matrace! Samozřejmě, že můžete své dítě uložit do poděděné postýlky, ale jen pokud je ještě zachovalá. Ovšem matraci by mělo mít každé dítě svoji.
Jakou velikost postýlky?
Při výběru dětské postýlky se setkáte s dvěma základními rozměry: 120x60 nebo 140x70 cm. První velikost vystačí dítěti zhruba do dvou let, druhý rozměr poslouží ještě pro tříleté děti. Jednotlivé šprincle by od sebe neměly být vzdálené více jak 6-8 cm, jinak hrozí, že mezi ně miminko vsouká svoji hlavičku. Dříve, ale i dnes si můžete koupit postýlku se stahovatelnou boční částí. Ale doba pokročila, a proto se dají sehnat i postýlky, kde vyndáte tři nebo čtyři šprincliky, které jsou většinou barevně označené. To je vhodné pro trošku větší děti, aby si mohly bez problémů vylézt, ale zároveň zůstávaly během spánku chráněny před pádem. Takovým speciálním typem dětské postýlky jsou ty "rostoucí". Postupným přidáváním jednotlivých dílů vytvoříte dětské lůžko, které bude růst s dítětem od prvního dne života až do deseti let.
Jak na matraci?
Hlavní je, aby matrace přesně pasovala do postýlky. Když bude matrace byť jen o kousíček menší, nejen že do mezer budou zapadávat dudlíky a hračky, ale mohla by tam uvíznout i dětská tlapka. Stejně jako u matrací pro dospělé, tak i u dětských matrací si můžete vybrat z několika typů. Dejte pozor hlavně u těch nejlevnějších - pružinových matrací. Pokud hodláte používat monitoring dechu, který se umisťuje pod matraci, pružinové matrace by mohly "vymazat" citlivost monitoringu na vibrace a monitorování by nefungovalo. Proto je lepší zvolit pěnové matrace (ne molitanové!). Matrace by měly být z jednoho kusu se zesílenou středovou vrstvou. Samozřejmostí je i snímací a pratelný potah matrace. Bojíte se, že se malé miminko uhodí do hlavy o ty tvrdé šprušle? Řešením je polstrování, které jsou přivázané na čele a bočnicích postýlky. Tkaničky by, ale neměly být moc dlouhé, aby je miminko nemohlo ožužlávat. Polstrování raději vyndáme z postýlky, když díte začne stát v postýlce. Po polstrování by mohlo vyšplhat výš a přepadnout. Nejlevněji pořídíte ty klasické, přírodní dřevné postýlky. Cena se šplhá výš u lakovaných postýlek v bílé, růžové a modré barvě. V obchodech naleznete i postýlky zdobené pohádkovými motivy.

Publikováno: 27. 08. 2012

Kategorie: Bydlení

Autor: Vladka Třešňáková