Jak vybrat a zapojit kouřovod?

Pořídili jste si krbová kamna, krbovou vložku nebo kotel a chystáte se systém zapojit ke komínu? Poslouží vám k tomu kouřovod neboli dýmovod. V případě vestavěné krbové vložky nezapomeňte na to, že ho budete muset zpřístupnit – kouřovod se totiž neobejde bez pravidelné kontroly a čištění. Jak vybrat správný typ a jak se poprat se zapojením? Potřebné informace najdete v tomto článku.

Jak kouřovod změřit?

Obecně platí, že čím kratší kouřovod, tím lépe. Jeho rozvinutá délka by neměla být delší než čtvrtina účinné výšky komína, dle norem je největší možná délka 3 metry. A každé pravoúhlé koleno počítejte za 1 metr délky. Průměr kouřovodu musí být stejný nebo menší jako u komínové vložky, respektive sopouchu. K dostání jsou dýmovody s průměry 120, 125, 130, 150, 200, 220 a 250 mm. Do komínu není možné zapojit kamna s větším průměrem!

Materiály a barva

Kouřovody se vyrábí z klasické oceli (černé kouřovody) – ty jsou určeny do míst, kde je kouřovod vidět, protože nemění barvu ani při vysokých teplotách. Druhým typem jsou nerezové dýmovody. Často se o nich píše jako o „nezničitelných“ – vydrží i teploty kolem 1000 °C a používají se tam, kde je systém obestavěn a není vidět.

Jak zvýšit účinnost kamen?

Na kouřovod kamen je možné zapojit tzv. výměník (viz https://www.kamnarna.cz/TEPLOVZDUSNE-VYMENIKY-c6_0_1.htm), který slouží jako nadstavba pro zvýšení účinnosti systému. Umožňuje efektivnější využití tepla – třeba i o 30 %. Bohatou nabídku výměníků v různých cenových relacích najdete na https://www.kamnarna.cz/TEPLOVZDUSNE-VYMENIKY-c6_0_1.htm.

Jak kouřovod napojit?

Dýmovod může být napojen „po kouři“ nebo „po vodě“. Jaký je mezi tím rozdíl? Napojení na po kouři znamená, že kouřovod napojujeme NA přírubu kamen. Napojení po vodě znamená, že kouřovod strkáme DO příruby kamen. Zároveň promyslete napojení na vývod (horním nebo zadním). Některé typy kamen umožňují buď první, nebo druhou možnost. V případě komínu s keramickou komínovou vložkou musíte použít izolaci nebo speciální napojovací díl, který brání potrhání při vysokých teplotách. Dýmovod s odlišným průměrem než komín vyžaduje pro připojení redukci. Budete-li chtít snížit tah komína, použijte kouřovou klapku. A nezapomeňte, že kouřovod nesmí v žádném místě klesat.

Publikováno: 04. 06. 2021

Kategorie: Bydlení

Autor: Ivana Kolářová