Jak šel čas s trampolínou: Přečtěte si o zajímavosti o historii skákání

Slíbili jste dětem, že jim na zahradu trampolínu? Jejich nadšení pro skákání je naprosto přirozené. Lidstvo bylo touto aktivitou fascinováno od nepaměti!

Jak to všechno začalo?

Pokud jde o vůbec první skoky do výšky, které lze s přimhouřením jednoho oka přirovnat ke skákání na trampolíně, pravděpodobně se o ně pokoušeli eskymáčtí Inuité. Přesněji na napnutých mrožích kůžích. O něco lépe se skákalo potulným akrobatům a kejklířům ve středověku. Používali plachty a pružná prkna všeho druhu. Bavíme-li se o trampolíně „dnešního typu“, vyrobil ji francouzský akrobat du Trampoline. A je více než zřejmé, že právě on dal konstrukci jméno, které jí přetrvalo do dnes. První trampolínu moderního typu však sestrojilo duo George Nissen a Larry Griswold v roce 1936. Konstruktéři měli ke skákání poměrně blízko – Nissen byl gymnasta a potápěč, takže velmi dobře věděl, po čem sportovci touží. Povedlo se jim navrhnou perfektní pomůcku, kterou si patentovali a v roce 1942 začali v roce 1942 vyrábět vyrábět sériově.

Armádní tréninková pomůcka

O trampolíny projevila zájem armáda USA, které je využívala co by tréninkovou pomůcku při výcviku námořnictva, pilotů a navigátorů. Vojákům skoky pomáhaly ve zlepšování fyzické kondice, soustředěnosti a prostorové orientaci. Skákání na trampolíně se rychle dostalo do centra pozornosti běžných lidé a v roce 1947 proběhl první závod ve skákání. V roce 1964 v Londýně proběhlo první mistrovství světa jednotlivců a rok poté ve francouzském Lafayette také mistrovství synchronních dvojic.

Pořiďte si taky jednu - trampolínu s ochrannou sítí!

A jak to vypadá se skákáním dnes? Trampolína s ochrannou sítí je nedílnou součástí téměř každé zahrady. Je cenově dostupná, bezpečná a zabaví celou rodinu. Opravdu ji ještě nemáte? Napravte to!

Publikováno: 12. 02. 2018 / Aktualizováno: 31. 07. 2023

Kategorie: Sport

Autor: Ivana Kolářová

Tagy: historie trampolíny | trampolína s ochrannou sítí