Zlato fascinuje nejen svojí krásou, ale i schopností odolávat inflaci

Zlato, které se hodí pro investování, má pouze dvě podoby a v České republice ani na Slovensku jej mincovny nevyrábí. Investiční zlaté slitky neboli zlaté cihly jsou oblíbené ze švýcarských rafinérií, hitem je především značka Argor Heraeus. Pořídit si však lze rovněž investiční zlaté mince. Ty jsou plnohodnotným investičním zlatem a k nejoblíbenějším patří rakouské Wiener Philharmoniker.

Investiční zlaté mince nepodceňujte. I zlaté slitky se dají sice nakupovat menší, nejen jako kilogramová cihla, mince však nejsou jen „rozměněnou“ podobou investičního zlata, ale jsou též zcela anonymní. Na rozdíl od slitků nemají označení výrobním číslem.

Investovat do zlata zvládne i laik, měl by se však vyhnout několika začátečnickým chybám. V první řadě, skutečně jiné zlato než výše zmíněné není investičním. Vyhněte se surovému zlatu, pozor též na nákupy mimo profi prodejny. Padělek zlata od pravého nepoznáte. Investičním zlatem nejsou ani šperky. Když specialistovi na finance řeknete, že plánujete investovat do zlata, pravděpodobně vám hned nabídne spoření do zlata, akcie zaměřené na zlato, různé finanční produkty spekulující se zlatem apod. Nic z toho neberte! Vlastnit zlato fyzicky je výhodnější, jistější a bezpečnější.

Nakupovat investiční zlato není sběratelské hobby pro milionáře

„Nákup zlatých slitků je atraktivní především pro klienty, kteří chtějí své peníze držet ve svých rukou a nemají důvěru v různé spořicí programy do zlata. Lidé nakupují ve větší míře i malé slitky váhy 1-5 gramů, které jsou dostupné pro každého,“ říká Pavel Trtík, zakladatel e-shopu s investičním zlatem Zlate-mince.cz.

„Dříve bylo běžné, že se ve velkém prodávaly zlaté slitky o hmotnosti jednoho kilogramu, ale movitá část společnosti zabezpečila své finance nákupem zlata již před lety. Nyní z tohoto prozíravého kroku těží. Dnes investují do zlata ti, kteří zaspali, a až nyní si uvědomují, že čím více peněz se dostává do oběhu, tím rychleji jejich úspory ztrácí na hodnotě,“ dodává Trtík.

Pavel Trtík se během koronavirových omezení zasloužil o to, že Češi mohli investiční zlato nakupovat i při zavřených obchodech. Zájem o něj byl enormní. A všechno zlé je na něco dobré. Naučili jsme se, že se dá u profesionálů investiční zlato koupit i na dálku a zcela bezpečně. Při drobném investování do zlata, třeba po každé výplatě, šetří tato forma nákupu čas.

Publikováno: 15. 09. 2021

Kategorie: Finance

Autor: Ivana Kolářová