Vybrat si terasu ze dřeva rozhodně není špatný nápad

Jedním z nejlepších způsobů, jak využít zahradu, je tvorba venkovního posezení. To může sloužit nejen k lenošení, ale třeba i ke konání různých slavností a večírků.

Je sice možné takovéto posezení udělat doslova na zelené louce, nicméně z praktického i estetického hlediska je přeci jen rozumnější postavit si terasu. K tomuto účelu je možné použít vícero druhů materiálu. Nejlepší volbou je však stále dřevo.

Kvalitní materiál

Je sice lákavé sáhnout po betonových, případně keramických dlaždicích, avšak nad klasická terasová prkna není. Oba výše zmíněné materiály jsou sice takřka bezúdržbové, na druhou stranu dřevo v prostředí zahrady vypadá přeci jen o dost lépe. Navíc se po něm dá chodit i bos, jelikož nestudí.

Dřevěné terasy je možné vyrobit z více druhů dřevin. K tomuto účelu se skvěle hodí například smrkové palubky, ovšem ani saunové palubky nejsou vůbec špatnou volbou. Zásadní je, aby bylo dřevo dobře vysušené.

I pokládka je důležitá

Dřevěné podlahy dokáží fungovat dlouhá léta bez toho, aniž by bylo potřeba sáhnout k nějaké radikálnější opravě. Zde ovšem nezáleží pouze na vhodně zvoleném druhu suroviny, ale také na kvalitě pokládky.

Zásadní je příprava místa, kde má budoucí terasa stát. Podklad může být třeba z písku či štěrku, nicméně stejně dobře se dají použít také betonové desky. Důležité rovněž je nezapomínat na sklon. Ten by měl být ve správném úhlu vůči pozemku, jinak z terasy nebude odtékat voda, což se na její životnosti samozřejmě zle podepíše.

Nátěry

Veškeré venkovní konstrukce ze dřeva by se měly správně v pravidelných intervalech natírat ochrannými přípravky. A je docela jedno, jestli se jedná o pergoly, altány, dřevěné fasády či terasy.

V opačném případě totiž bude poměrně rychle docházet k degradaci takovýchto konstrukcí. Hmyz i přírodní živly se dokáží na dřevu velmi nepěkně podepsat. Proto je dobré mít vždy po ruce nějaký vhodný přípravek typu Osmo nátěry na dřevo.

Publikováno: 18. 02. 2023

Kategorie: Bydlení

Autor: Ivana Kolářová