Ticho skutečně léčí. Dopřávejte si ho doma každý den

Všeho nechte a zaposlouchejte se. Slyšíte to ticho? Pravděpodobně ne, protože vás ruší hluk z ulice či sousedé. Ale kdybyste ho přeci jen slyšeli, možná by vám nahnalo strach. Nebyli byste sami, spoustě lidí nahání absence obvyklých ruchů strach, přitom naopak působí příznivě na psychiku. Ostatně ne nadarmo se říká, že ticho léčí. A bohužel to platí i opačně – dlouhodobé působení hluků může vést k mnoha zdravotním neduhům.

Proč nebýt v hluku?

Až si přečtete, jaký zdravotní dopad může mít hluk, přestanete se divit, proč je tak oblíbená kročejová izolace. Budete-li v hlučném prostředí trávit čas pravidelně, hrozí vám problémy s krevním tlakem. Vzrůstá riziko infarktu, dochází k narušení funkcí mozku a v neposlední řadě se mohou projevit potíže se spánkem. O škodlivosti hluku bylo napsáno mnoho. Proběhla řada studií a výsledky byly znepokojivé. Pozor by si měli dát především lidé žijící v bezprostřední blízkosti letiště či dálnice. Jejich organismus produkuje mnohem více stresových hormonů oproti lidem s bydlištěm na klidnějších místech.

Ticho a produktivita

Absence ticha patří k nevýhodám jinak populárních sdílených kanceláří a co-workingových center. Studie prokázaly, že se lidí pracující v takových podmínkách nedokáží soustředit déle než 10 minut vkuse, aniž by je někdo vyrušil. V případě vyrušení produktivita výrazně klesá. Ticho je pro mozek naopak velmi přínosné. Velmi zajímavý pokud vědci povedli na laboratorních myších. Denně je na dvě hodiny umisťovali do absolutně tichého prostoru a zkoumali produkci buněk, které mají na starosti myšlení a paměť. Byla mnohem vyšší než v hlučném prostředí. Co z toho plyne pro vás? Dopřávejte si alespoň malou porci ticha každý den. Pokud vás doma stále něco ruší, pomůže vám kvalitní akustická pěna. Montáž je snadná a výsledek předčí očekávání.

Publikováno: 20. 07. 2019

Kategorie: Zdraví

Autor: Ivana Kolářová