Jak na řezání pásovou pilou, aby nepraskaly pásy?

Pořídili jste si pásovou pilu, pustili se do řezání dřeva, ale praská vám jeden pás za druhým? Pokud si nevíte rady a nemáte ani ponětí, v čem děláte chybu, vezměte si k srdci tyto zásady. Přečtěte si, co je třeba udělat, aby řezání dřeva pásovou pilou probíhalo hladce a bez zbytečných problémů.

Pozor na výbrus

Jak vypadá správný výbrus? Je jemný a nejsou na něm rýhy. Dejte si pozor na spálená místa, která vznikají ubráním většího množství materiálu.

Vyberte správný profil zubu

Úhel čela zubu volte podle typ kulatiny: na tvrdé dřevo 19 °- 21 °, na měkké dřevo 24 °- 25 °. S tvrdostí souvisí také rozteč: pro tvrdé dřevo volte menší rozteč (30, 35 mm), pro měkké menší (40 45 mm). Pamatujte, že záleží také na hloubce zubu. Příliš nízké zuby mají problém s prořezáním (zahlcují se a nedokáží vynést potřebný objem piliny), příliš hluboké mají tendenci praskat.

Válcování pásu

Pohlídejte si, aby byl v ohybu pásu viditelný profil dle bombíru kola. Velmi důležité je, aby v místě řezu nebylo korýtko, ale úplná rovina – jinak řez nebude rovný, bude plavat a uhýbat z roviny řezu.

Ohlídejte si, v jakém technickém stavu je pila

U každé pily na dřevo je vhodné průběžně kontrolovat technický stav. Zaměřte se především na seřízení kol (musí být v perfektní horizontální i vertikální rovině), pojezd (musí být rovnoběžný s řeznou rovinou pásu) a v neposlední řadě na stav a nastavení vodítek (musí být čistá a zlehka ležet na pásu). Problémová mohou být i ložiska – prověřte, zda se nepřehřívají a nemají vůli. Nežádoucími jevy jsou také pojezd nerovnoběžný s řeznou rovinou pásu a nedosedající stěrky kol. Dohlédněte na to, aby se mezi pás a kolo nedostávaly nečistoty. Pokud dojdete k závěru, že vaše pila na dřevo již není v provozuschopném stavu, poohlédněte se po jiné u specializovaného prodejce svarecky-obchod.cz, kde seženete také moderní soustruhy a příbuzný sortiment.

Publikováno: 12. 08. 2019

Kategorie: Rady a tipy

Autor: Ivana Kolářová