Technika

Sledujte let asteroidu kolem Země!

V pondělí před půl druhou ráno budete mít jedinečnou příležitost vidět vesmírnou skálu o velikosti městského bloku, který propluje kolem ještě většího vesmírného tělesa – Země.

Asteroid se jmenuje 2002 AM31 a kolem naší planety proletí v brzkých pondělních hodinách. Přiblíží se k zemi na 5.2 milionů kilometrů, to je skoro 14x větší vzdálenost než je mezi Zemí a Měsícem.

Pokud Vás zajímají vesmírné objekty, můžete sledovat let asteroid online na webových stránkách SlOOH Space Camera (síť robotických dalekohledů kolem celé Země). Přenosy jsou naplánované na půl druhou v noci a další v 5 hodin ráno, budou doprovázený živým anglickým komentářem a poskytnout obrazy z dalekohledů v Arizoně a na Kanárských ostrovech.

Zatímco Massachusettský vesmírný institut označil tento asteroid 2002 AM31 za „potencionálně nebezpečný“, není žádná šance, že by došlo ke střetu se Zemí.

Astronomové provedli doposud velmi značný pokrok v identifikaci vesmírných objektů. Odhaduje se, že již objevili a pojmenovali 95% největších asteroidů, ale těch menších mají zmapováno odhadem pouze 30%. I dopad těchto malých asteroidů na Zemi by mohl způsobit značné škody.

Vychutnejte si ranní podívanou v pondělí ráno, určitě se vyplatí nastavit si na tuto událost budík!

Štítky