Jak povrchově upravit kov? Jednou z možností je práškové lakování

Práškové lakování patří mezi nejmodernější povrchové úpravy kovových materiálů. Funguje na principu stlačeného vzduchu, který se po smíšení s práškem promění v tekutou směs. Chytré že? Jak tento způsob lakování probíhá a na kolik vás vyjde?

Práškové lakování je oblíbené napříč obory. Ošetřit jím lze elektrospotřebiče a elektroniku včetně té výpočetní, kovový nábytek, trezory, zámky, věšáky, sportovní nářadí, stejně jako u řady dekorativních předmětů. Své místo samozřejmě má i v automobilovém průmyslu.

Výhody práškového lakování

Práškové barvy disponují řadou předností. Odolávají korozi, oděrům, poškrábání i řadě chemikálií. A samotné lakování je téměř bezodpadové a protože se při něm nepoužívají rozpouštědla, tak i ekologické. Zajímavá je i cena práškového lakování.

Jak funguje?

Kov je v první řadě zapotřebí na práškové lakování dobře připravit. Především je nutné ho zbavit veškeré mastnoty, nečistot a oxidačních činidel, které by mohly zamezit dobrému přilnutí prášku. V rámci této očisty je vhodné ošetřovaný kov opláchnout demineralizovanou vodou (soli v neošetřené vodě způsobují korozi kovu) a nechat ho dobře vysušit. Až poté je možné přistoupit k samotné aplikaci prášku.

Elektrostatická versus elektrokinetická aplikace

Samotné barvy se na předmět nanášejí buď elektrostaticky, nebo elektrokineticky. Volba konkrétní metody primárně závisí na tvaru lakovaného předmětu. Zatímco pro rovné či mírně zakřivené plochy je vhodná elektrostatická aplikace, v jejímž rámci se práškové částice nabíjejí elektrodami vysokého napěti nacházejícími se v ústí aplikační pistole, ta elektrokinetická je vhodná pro díly s nerovným povrchem a záhlubněmi, které se lakují částicemi nabíjenými pomocí tření. Posledním krokem je vytvrzení práškové barvy v peci.

Na kolik vás vyjde?

Cena práškového lakování (ve vyhledávačích hledejte pod pojmem práškové lakování cena) se stanovuje individuálně. Ovlivňuje ji totiž celá řada faktorů, jako jsou počet lakovaných předmětů, barva, počet lakovaných vrstev, kvalita povrchu, tvar výrobku stejně jako velikost a hmotnost lakovaného dílu. Nacenit lakování svého kovového výrobku si můžete na odkazu prášková barva komaxit cena.

Publikováno: 09. 06. 2023 / Aktualizováno: 14. 06. 2023

Kategorie: Technika

Autor: Jakub Novotný