Rady pro "zdraví" Vaší postele

Možná ani nevíte, jaká věda je stlaní postele. To jakým způsobem stelete postel a ukládáte lůžkoviny, má vliv na tvorbu alergenů a pachů.
Přehozy na postel jsou krásná věc, ale ...
V dnešní době jsou k mání nádherné přehozy, které by se ve Vaší ložnici jistě vyjímaly. Chcete si taky pár kousků koupit? Tak v tom případě dáváte v šanc své zdraví. Podle odborníků není dobré dávat na postel a lůžkoviny přehoz nebo pléd. Potom totiž dochází ke konzervaci potních sraženin, alergenů, žlázových výměšků a nepříjemných pachů. Nejlepší variantou je, nechat lůžkoviny volně přehozené přes plochu postele. Ovšem to nelze praktikovat úplně všude. Pokud máte malý byt a rozkládací gauč v obýváku slouží jako postel, musíte každý den lůžkoviny uklízet. Na to je zapotřebí správný úložný prostor.
Špatný úložný prostor
Vhodný úložný prostor je tam, kde není zvýšená vlhkost a prašnost a je zde alespoň minimální cirkulace vzduchu. Jestliže máte úložný prostor zabudovaný přímo pod postelí a Vy vlastně ležíte na horním víku úložného prostoru, tak do něj svoje lůžkoviny rozhodně neukládejte! Je to ten nejhorší úložný prostor. Proč? Průměrný člověk v průběhu noci vypotí asi půl litru potu. Ten obsahuje neškodné soli i nezdravé toxiny. Potní sraženiny se dostávají do matrace, kde se ukládají společně s prachem a roztoči. Při jakémkoliv pohybu vyklepáváte z matrace všechny nečistoty rovnou do úložného prostoru pod Vámi. Navíc váha Vašeho těla zcela uzavře úložný prostor a tím se zastaví cirkulace vzduchu. V lůžkovinách následně dochází ke konzervaci alergenů, potních sraženin a žlázových výměšků jako je tomu u používání postelových přehozů.
Kde najdeme správný úložný prostor?
Pokud vážně musíte řešit ukládání lůžkovin do úložného prostoru, vyberte si postel, která má zabudovanou zásuvku, která slouží jako úložiště.  Šuplík  pro své popojíždění potřebuje trochu vůle, a proto se do úložného prostoru  dostane alespoň trochu vzduchu.  Navíc občas můžete šuplík trochu vysunout a lůžkoviny provětrat. Ovšem tyto postele se zásuvkou by měli mít oddělenou matraci od úložného prostoru, např. nějakou deskou. Zabráníte tak padání nečistot z matrace do lůžkovin. Vůbec nejlepší je vrátit se k peřiňákům, které mají naše babičky. Peřiňáky mají různě vyvrtané otvory nebo jsou v jejich konstrukci ponechány škvíry, kterými proudí vzduch.  

Publikováno: 30. 08. 2012

Kategorie: Ložnice

Autor: Vladka Třešňáková