6 nejlepších oborů, které mají perspektivní budoucnost

Živit se tím, co člověka baví, je nesplněným snem většiny lidí. Na druhou stranu je mnohem praktičtější zvolit dobře placenou profesi, která má perspektivní budoucnost než zajímavý obor bez potenciálu. Pokud se právě rozhodujete o své budoucnosti a neradi byste udělali chybu, inspirujte se následujícím přehledem povolání, jež budou atraktivní i za deset, dvacet let.

1. Biomedicínské inženýrství

Žijeme v době, kdy stoupá poptávka po zvýšení kvality léčby. Díky bioinženýrům mají pacienti umělé orgány a celkově se těší mnohem sofistikovanější zdravotnické péči než v minulosti. Pochopitelně je po nich velká poptávka a zdravotnické firmy jim neváhají za dobře odvedenou práci adekvátně zaplatit.

2. Finanční poradenství

S finančními poradci se sice roztrhl pytel již před lety, ale skutečných odborníků je málo. A protože lidé budou řešit finance i tak dlouho, dokud bude existovat finanční systém, obor jen tak nezanikne. Začátky nesou snadné, ale nabízí možnost zaučení v některé z MLM firem. Anebo využijte broker pool, který poskytuje servisní zázemí, a přitom umožňuje budování osobní značky.

3. Kybernetika

Opravdu má smysl rozebírat, proč k nejperspektivnějším oborům patří právě kybernetika? Stačí se rozhlédnout kolem sebe – žijeme ve světě automatizace a pokročilých technologií. Pokud nedojde k úpadku společnosti a návratu k tradičnímu způsobu života, odborníci na přenos a řízení informací nebudou mít o práci nouzi.

4. Zubařina

O práci zubního dentisty jste možná odmalička nesnili, ale vzpomeňte si, jak jste měli při hledání specialisty problém. Není tajemství, že zubařů je jako šafránu a nic nenasvědčuje tomu, že se situace v budoucnu změní k lepšímu.

5. Psychologie

Podle statistik trpí byť jen lehčí formou deprese či úzkosti téměř třetina obyvatel Země. Což je dost na to, aby se v budoucnu uplatnila spousta dalších odborníků z řad psychologů.

6. Informační technologie

Bez programátorů, UX designérů a ostatních specialistů na specifické IT oblasti by většina firem mohla zavřít krám. O absolventy „ajťáckých“ oborů je velký zájem a potenciální zaměstnavatelé je oslovují již v době studií.

Publikováno: 20. 01. 2020 / Aktualizováno: 31. 07. 2023

Kategorie: Rady a tipy

Autor: Ivana Kolářová