Prodáváte byt v Českých Budějovicích? Než se zbavíte hodnotné nemovitosti, naslouchejte ekonomům!

Řekněme, že se právě chystáte prodat byt v Českých Budějovicích. Pokud nejste ve finanční tísni, zřejmě přemýšlíte, jestli je pro takový obchod ideální doba. Dosáhly ceny rezidenčních nemovitostí svého vrcholu nebo mohou ještě růst? Pokud budou dále stoupat, kde se zastaví? Vaše váhání je zcela pochopitelné. Jde o peníze. O velké peníze! Jestliže dojde k cenové korekci, odkladem svého záměru proděláte. Pokud však ceny ještě vzrostou, můžete získat až statisíce korun navíc. Jednoznačnou odpověď na vaše otázky vám samozřejmě nikdo neposkytne, to asi tušíte. Nicméně informací, na základě kterých se můžete rozhodnout, je k dispozici dostatek. Stručný souhrn toho nejpodstatnějšího, co by vás mohlo ovlivnit, vám nyní nabídneme. Konečná volba však bude už výhradně na vás.

Váháte s prodejem bytu v Českých Budějovicích?

Byt, dům nebo chalupu většina z nás neprodává častěji než jednou za život. S ohledem na to a také s vědomím vysoké hodnoty, kterou každá nemovitost obvykle má, tedy nemusí jít o snadné rozhodování. Je zpravidla tím složitější, čím komplikovanější situace na trhu s realitami panuje. A situace posledních let dvakrát jednoduchá není. Dramatické zdražování nemovitostí, jaké tu v novodobé historii ještě nebylo, může na první pohled přímo vybízet k prodeji. Ceny enormně vzrostly napříč celou republikou. Zajímá vás, kde stouply meziročně nejvíce? Ano, právě v Českých Budějovicích. A to o těžko uvěřitelných 60 %. Za metr čtvereční zdejšího bytu můžete v průměru inkasovat více než 85 tisíc korun! Přesto ještě váháte? Není divu. Zdražování totiž nemusí být zdaleka konec.

Meziroční zdražení bytů ve vybraných krajských městech

Město Kč/m2 (04/2021) Kč/m2 (04/2022) Změna v %
Praha 113 000 126 400 + 11,85
České Budějovice 53 000 85 700 + 61,7
Ostrava 39 850 48 800 + 22,55
Hradec Králové 52 600 75 800 + 44
Brno 87 200 107 700 + 23,5

Co vyhnalo ceny až do nebes?

Žádné zboží nezdražuje bezdůvodně. Nemovitosti nejsou výjimkou. Proto, než se podíváme, co se nejčastěji objevuje v analýzách renomovaných ekonomů věnovaných předpokládanému vývoji našeho realitního trhu, připomeňme si hlavní důvody, které nás přivedly až sem. Až do situace, kdy se stále častěji hovoří o nedostupnosti bydlení. Proč ceny bytů, domů i pozemků vystřelily vzhůru a vlastní střechu nad hlavou si může dovolit stále méně našich spoluobčanů? Zásadní vliv na dosavadní zdražování měly tyto faktory:
  • Více než dekádu zanedbávaná výstavba – kterou lze připsat zejména na vrub zastaralému územnímu plánování a přebujelé byrokracii neodmyslitelně spjaté se stavebním řízením.
  • Obliba vlastnického bydlení – která je v České republice podstatně vyšší než v mnoha jiných zemích. Vlastní nemovitost je zkrátka životní jistota a do určité míry také symbol společenského postavení.
  • Rekordní poptávka posledních let – kterou zřejmě očekával málokdo. K přirozené touze po vlastním bydlení podpořené donedávna nízkým úročením hypoték se v období pandemie covidu-19 přidalo doslova „investiční šílenství“. Šílenství poháněné snahou ochránit úspory před rostoucí inflací.

Analýzy - faktory, které přetrvávají

Všechny tři výše uvedené faktory vedoucí k enormnímu zdražování rezidenčních nemovitostí prozatím v menší či větší míře přetrvávají. S napětím očekávané zrychlení stavebního řízení, které měl přinést nový zákon, se odkládá přinejmenším o rok, takže se nabídka domů a bytů zřejmě v dohledné době nijak dramaticky nerozšíří. Investoři, zejména ti větší, jsou stále při chuti. A tak jediné, co by snad mohlo rostoucí ceny bytů přibrzdit, je pokles poptávky ze strany lidí, kteří k nákupu nemovitosti využívali hypotečních úvěrů. Tyto půjčky totiž citelně zdražují a řada zájemců na ně už jednoduše nedosáhne. Vliv dražších hypoték však zatím spolehlivě vyvažují již zmínění investoři, kteří netroškaří. Naopak, stále častěji si „brousí zuby” na celé developerské projekty. Připočteme-li razantně rostoucí ceny stavebních materiálů a energií a stále se stupňující požadavky na energetickou úspornost novostaveb, není mnoho důvodů se domnívat, že byty v nejbližších měsících zlevní. Pro vás jistě dobrá zpráva. Pokud se na výše uvedeném nic podstatného nezmění, máte čas. Za váš byt v Budějovicích můžete třeba už koncem letošního roku dostat zaplaceno mnohem lépe než dnes.

„Válečná“ inflace

Potřebujete další důvod, který by vás přesvědčil, že prodej vašeho bytu nemusí být z ekonomického hlediska nejrozumnějším krokem? Chcete se ujistit, že třeba i jen několikaměsíčním odkladem můžete vydělat desítky a možná až stovky tisíc? Pak popřejte sluchu ekonomům, kteří předpovídají dvoucifernou inflaci. Inflaci výrazně podpořenou právě probíhajícím válečným konfliktem na nedaleké Ukrajině. Co mimo jiné přinese? Zřejmě to, že snaha ochránit peníze před znehodnocením prostřednictvím realitních investic nepoleví, což s ohledem na slabou nabídku může přinést další zdražení. A je tu ještě jedna věc. Pravděpodobnost, že u nás natrvalo zůstane nejméně 100 a možná i 200 tisíc ukrajinských uprchlíků, je poměrně vysoká. Bytů se však nedostávalo už před válkou a tento deficit bude nyní ještě citelnější. A jak známo, čeho je nedostatek, to obvykle na ceně neztrácí. Naopak! Jak jsme však napsali hned úvodem, konečné rozhodnutí je čistě na vás. Jaké bude? Prodáte byt bez zbytečného otálení nebo vás pravděpodobnost dalšího růstu cen nemovitostí zaujala?

Publikováno: 19. 04. 2022

Kategorie: Bydlení

Autor: Ivana Kolářová